Ebabil

Şahi olup patlayamıyorsak Telaviv sokaklarında
Ebabilleri çağıran dua olalım mazlum dudaklarında…

Yemen valisi Ebrehe kocaman devesinin üstüne çıkınca küçük dağları yaratmış kibir abidesi misali ordusunun önünde sefere çıkmıştı. Ebrehe insanların gelip haccetmesi için büyük bir tapınak yaptı. Tabii ki amacı insanların ibadet etmesi değil kendi topraklarına gelerek hem ticaretin artması hem de insanların dini duygularını sömürerek kendi ülkesini zengin etmekti. Fakat insanlar batıla düşmüş ve şirk çukurlarında debelenseler bile Kabe’nin kutsiyetini biliyor ve yine hac için Kabe’yi tavaf ediyorlardı.
Ordu çok donanımlı ve kalabalıktı bölgede böyle bir ordunun karşısında durabilecek bir topluluk yoktu. Ebrehe Mekke'ye yürüyüp Kabe'yi yıkacaktı öylece insanlar artık hacca onun yaptığı tapınağa gideceklerdi. Kocaman kibri ve küçücük beyni ile bu planı yapmıştı

Mekke yakınlarındaki bir sürü deveyi zapt edip çobanını Mekke ahalisinin kalbine korku salmak için Mekke’ye göndermişti. Dönemin puta tapmayan ve Allah'a şirk koşmayan nadir hanif insanlarından Kabe'nin emanetçisi Abdülmuttalip develerini Ebrehe'nin zapt ettiğini duyunca Ebrehe’nin yanına gidip develerini istemişti. Ebrehe şaşkın bir şekilde ben sizin şehrinizi yerle bir edip Kabe'nizi başınıza yıkmaya geldim Sen ise yüz tane devenin peşine düşmüşsün dedi. Abdülmuttalip ise tarihe geçecek şu cümleyi kurmuştu Kabe'yi sahibi Allah korur Sen benim develerimi ver.

Fil Vakası kur'an-ı Kerim ile kayda geçmiş ve tarih boyunca insanlığa ders veren bir kıssa olarak ün kazanmıştır. Bir olayın, nesnenin, kişinin veya kavramının Kur'an'da geçmesi artık onu yatay ve dikey olarak çok önemli ve kalıcı kılmaktadır. Fil suresi bu vakıayı anlatacak ve ebedi kılacaktır. Ebrehe'nin meşhur fili ayağa kalkmayarak, Mekke'ye döndürüldüğünde ilerlemeyerek Ebrehe ve ordusuna ilahi mesajı vermek istiyordu ama onlar basiretleri kapandığı için göremiyor izanları kör olduğu için anlayamıyorlardı.
Ebabiller bu basiretsiz ve izansız, kibrine kul olmuş ve Allah'a savaş açan zalim topluluğun üzerine yağmur misali taş yağdırıyordu. Ebabilleri dururken uyurken yahut yerken çok görmeyiz sanki uçmak için yaratılmış gibi onları hep uçarken gözlemleyebiliriz. Mekke ahalisinin fil ashabını durduracak gücü yoktu ve Allah zalimlere beytini yıktırmayacaktı. Allah tuzak kuranların en hayırlısı olarak fil ashabını kurdukları tuzakları yerle bir edip bütün dünyaya Kabe'ye karşı savaşılmaması gerektiğini bildiriyordu. Fil ashab-ı Allah'ın gönderdiği Ebabil kuşlarının Gökten yağdırdığı taşlar ile yenmiş ekin misali yere serilmiş ve daha kılıcını çekmeden yenilgilerin en büyüğünü tatmıştır. Küçücük kuşlar kocaman filleri göz açıp kapayana dek hezimete uğratmıştı.

Bugün Mescidi Aksa'nın altını oymaya çalışan İsrail devleti Mescidi Aksa'yı topyekün yıkıp tapınak yapmak istiyor. Dinlerinde de aynısını yapmışlardı. Allah'ın onlara indirdiği dini yıkıp yerine kendi hevalarına uygun bir din inşa etmişlerdi. Bugünün Ebrehesi kesinlikle İsrail devletidir. Bunlar planlı sürekli ve kasıtlı bir soykırım uygulamaktadırlar. Bu yüzden Ebrehe’den daha zalim daha gaddar daha günahkardırlar kesinlikle.. Ebrehe’ye karşı Mekke ahalisi dağlara çekilmişti İsrail'e karşı Bizler ne yapmalıyız.

Birileri İsrail'e karşı savaşarak cihad ediyor.
Birileri cihad edenlere silah ilaç eğitim malzemeleri konusunda yardım ediyor. Devletimiz bu yardımları en çok yapan devlettir muhakkak.
Birileri var ekonomik olarak Siyonist ürünlere boykot uygulayıp almayarak bu soykırıma alet olmuyor.
Birileri var kendi dilince ve elinden geldiğince bu zulmü diliyle kalemiyle dünyaya duyuruyor.
Birileri tweet atıyor.
Birileri dua ediyor
Birileri ebabilleri çağırıyor.
Birileri de var ki kınayanları kınıyor. Bu iş tweet atmakla kınamakla olmaz deyip hiçbir şey yapmıyor.
Muhakkak ki herkes yaptığından mükelleftir ve yapmadığı için sorgulanacaktır.
Önemli olan biz ne yapıyoruz…

(0) Yorum
Yorum Yaz
İlginizi Çekebilir
Mezar Taşlarımızdaki Medeniyet

Şahi olup patlayamıyorsak Telaviv sokaklarında Ebabilleri çağıran dua olalım mazlum dudaklar...

Z Kuşağının Sosyal Medya Tutkusu

Şahi olup patlayamıyorsak Telaviv sokaklarında Ebabilleri çağıran dua olalım mazlum dudaklar...

Sahhaf’ın Penceresinden - 1

Şahi olup patlayamıyorsak Telaviv sokaklarında Ebabilleri çağıran dua olalım mazlum dudaklar...