Dünün Güneşi ile Bugünün Çamaşırı Kurutulmaz

Son 5 yıldır özellikle genç kardeşlerimiz arasında virüs gibi yayılan 2 akım mevcut: Cinsiyetsizlik ve inançsızlık. Küresel güçleri, gençler üzerinde çok etkisi olan tüm sosyal medya hesaplarının söylemlerini ve bu işin misyonerliğini yapan öğretmenleri hesaba kattığımızda bunlarla mücadele için anne babalara çok iş düşüyor.

Anne babalar ilk önce içinde bulunduğumuz durumun vehametini kavramalılar, gücün kimin elinde olduğunu bilip buna göre davranmak durumundayız. Özellikle dindar ailelerin çocukları bu akımdan çok fazla etkileniyor. Anne baba şöyle düşünüyor, biz küçüklüğünden beri çocuğumuzu kurslara gönderdik, dini eğitimi var, temeli sağlam bizim çocuğa bir şey olmaz, halbuki en çok onlar etkileniyor. Hikayeler hep benzer. Bu çağdaki çocuk bizler gibi sadece kendi mahallesini görmüyor ki tüm dünyayla muhatap oluyor.

Sosyal medyada, yaşadığımız bu haz ve hız çağı tüm ihtişamlı görüntüsüyle karşılarında duruyorken bundan etkilenmemeleri mümkün değil.

Anne baba çocuğu dört dörtlük Müslüman olsun istiyor. Namazı vaktinde kılsın, oruç tutsun, akşam ezanında evde olsun, fazla eğlenmeye gitmesin, duruşu ağır olsun, bir davası olsun, her hareketinde İslam bilinciyle davransın istiyor.

Çocuk gitar kursuna gitmek, müzikle ilgilenmek, sporla ilgilenmek, bilim konuşmak istiyor. Anne baba gitara batı müziği diyor veya kursa gidemezsin çünkü kız ve erkek aynı ortamda olmaz, okul gezisine gidemezsin çünkü kızsın, okul futbol/voleybol takımına giremezsin çünkü orada farklı insanlar var gibi söylemlerde bulunarak izin vermiyor. Çocuğa anne baba otoritesini sorgulamaktan başka yapacak bir şey kalmıyor ki.

Diğer taraftan okullarda dershanelerde siz bireysiniz, ailenizin doğruları sizin doğrularınız olmak zorunda değil, siz ne isterseniz yapabilirsiniz, ben size çok değer veriyorum ve ne isterseniz gelin birlikte yapalım ben size her anlamda her düşüncenizde destek olurum diyen ama bir yandan da dini sorgulatan, İslam alimlerini küçümseyen, aileden uzaklaştıran, alkol ve sigara kullanan ve bunun kötü olmadığını söyleyen çok iyi görünen öğretmenler... ama bu öğretmenler aslında iyi falan değiller.

Çocuklarınızı yetiştirme işini başkalarına bırakmayın. Siz basit bir şeye hayır dediğinizde çocuk onu yapmaktan vaz geçmiyor. Gidiyor diğer tarafta alkol alan öğretmeniyle yapıyor. Bu yüzden mübah sınırları içerisinde eğlenmeliyiz. Müzikse müzik, sporsa spor, çocuğunuzun elinden tutun ve birlikte yapın, birlikte eğlenin... Çocuk, anne babanın seviyesine çıkamaz. Ebeveynler çocuğun seviyesine inecek, sadece dini eğitim verip gezmeye götürmekle bitmiyor görevlerimiz. Çocuğun dünyasına girecek onu gerçekten anlayacak, yargılamayacak, doğruları gösterecek, en önemlisi sevgi diliyle konuşacak, bu çağda bize en azından bunları yapmak düşer.

Aksi takdirde tehdit büyük, ateş çemberi giderek daralıyor.

Selam ve dua ile...

(1) Yorum
  • Rabbim ebeden razı olsun iyi ki varsınız hocam

Yorum Yaz
İlginizi Çekebilir
Yerin Altındakiler, Üstündekilerden Çok

Son 5 yıldır özellikle genç kardeşlerimiz arasında virüs gibi yayılan 2 akım mevcut...

Boşluk

Son 5 yıldır özellikle genç kardeşlerimiz arasında virüs gibi yayılan 2 akım mevcut...

Hayali Olmayanın Hayatı Var Mıdır?

Son 5 yıldır özellikle genç kardeşlerimiz arasında virüs gibi yayılan 2 akım mevcut...