Sıradaki içerik:

Demir Yaylı Dukak ve Kör Derviş

e
sv

Dünümüz Belki Mihenk Taşımız

avatar

Dilhâne

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

(Okunma Süresi: 1 dakika)

Unutmanın hastalık olduğunu düşündüğümüz gibi buna mukabil bir nimet olduğuna da inanmamız gerekir. Kasıtsız yere yaptığımız fiillerimiz kötü neticelendiğinde hiç unutmadan durabilir miyiz? Peki ya tasarlayıp yaptıklarımızda, günbegün devam edip bir gün bıraktığımızda hâlâ hatırlamaya devam mı edeceğiz? Zihni geçmişte yaptığımız yanlışlar ile meşgul etmemiz bizlere ne denli berbat bir insan olduğumuzdan başka bir fikre ulaşmamızı sağlamaz.

Şimdiye kadar bahsedilenler bizim kabahatlerimiz, yukarıdaki satırları okurken aklınıza büyük yanlışlar yapmadığınız gelebilir haklısınız elbet

Ama size sizin yaptıklarınızdan misliyle daha feci kötülükler yapılmış olabilir. Buyurun düşünün… Elem denizine düştüğünüzü görür gibiyim. Unutmak işte burada sahneye çıkıyor. Hayattan zevk almak ve mutlu kalabilmenin şartını unutabilmeye bağlayabiliriz. Hikâyemizin beyaz sayfalarına unutarak geçer ancak o zaman kalemimizi kıpırdatabiliriz. Önceki kararmış sayfalarımızı açtıkça beyaz sayfalarımızda kasvetli hâlimizin menfi tesiri görülür. Eskilerin deyişi ile “hâl sirayet eder.”

Unutmanın neden önemli olduğuna ve niçin unuttuğumuza iki farklı zaviyeden baktıktan sonra neleri neden unutmamamız gerektiğine de kısaca değinmek istiyorum.

İnsan niçin unutur? Çeşitli travmalar belki ihtiyarlık belki de adını bile duymadığımız teşhisler, ilmin adamı değilsek bu mevzulara girmememiz icab eder fakat hadisenin insani kısmı tam da bizleri ilgilendiriyor. Yaşadığımız güzellikler maneviyatımızın mihenk taşlarıdır. Yani bizler hoş sadâları, zarif anıları, şehirlerimizin mâzilerini ve sevdiğimiz her ne varsa onlardan kalanları unutamayız.

Diyor ya usta şair

“Avazeyi bu âleme davut gibi sal

bâki kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş…”

Eğer Bâki merhumun bu şiirindeki muradını anlayabilirsek insan niçin unuturun değil ama insan niçin unutmamalıdır yahut unutulmamalıdır sorusunun en isabetli cevabını almış oluruz.

Burak Yılmaz

Bir insana erişmenin ve ruhuna dokunmanın en güzel yollarından biridir edebiyat. Kelimelerin birbiriyle olan aşkını anlatır ve bu anlatım sırasında insana dair olgularıyla bizlere dokunur. Dilhâne işte böylesine aziz bir uğraşın günümüzdeki temsilcisi olarak tüm topluma ulaşmayı amaçlayan bir edebiyat şiir ve fikir dergisidir.

Edebiyat sahip olduğu varlığın içerisinde bir fikre sahiptir. Bu fikirle kavurur cümleleri ve ortaya bir dünya mirası ortaya çıkarır. Varlık gösteren dışa vurum bazen bir düz yazı olur bazense bir şiir. Eğer fikir kendisi bir şiirde bulursa her kelimesinde adeta bir rengin onlarca tonuyla karşılaşır insan. Bu anlam zenginliği ise edebiyatı yeşertir, insanın özüne dokunmasını sağlar. Edebiyat, şiir ve fikirlerin insana sağladığı huzuru ve yüceliği fark eden birçok söz ve kalem ustası; ömürlerini bu alanda sarfetmişlerdir. Aynı manevi değeri arayan nice insanın varlığını hoşgörü ve güzellikle karşılayan Dilhâne dergisi bu arayışın karşılığı olarak yeni yazarlar için de bir platform görevi görmektedir.

Öyle ki söz edilen amacın sonucu olarak Dilhâne Dergisi, okuyucularından ve yazı yazarak bir uğraşı ortaya koymak isteyen herkesten yazılarını beklemektedir. Bu yazıları bünyesine katarak diğer insanlara ulaştırarak hem yazarın gelişimini desteklemektedir hem de yazara duygu ve düşüncelerini başka insanlara aktarma olanağı tanımaktadır. Eğer sizlerde yazılarınızı paylaşmak isterseniz ilgili bilgileri dilhane.net adresinde bulabilirsiniz.

Bir fikrin hamurunu edebiyat ve şiir ile yoğururken, toplumdan yazılar alarak bu uğraşa değer katmanın bir başka boyutu daha bulunmaktadır. Hiçbir bir karşılık beklemeksizin edebiyat şiir ve fikre duyulan saygıdan dolayı tüm bu uğraşları yine toplumla paylaşmak. Bu sebeple Dilhâne dergisi insanlara ulaşabilmek için aylık yayınlarını, yapılan söyleşileri, yazıları ve daha birçok yazılı ve görsel ürünü dilhane.net adresinde hiçbir maddi karşılık olmaksızın insanlarla paylaşmaktadır.

Bir yandan değişen dünyaya ayak uyduran bir yandan da sahip olduğu öze günden güne değer katmayı hedefleyen Edebiyat şiir ve fikir dergisi olarak farklı konularda ve çeşitli türdeki ele alımlarıyla edebiyat dünyasında emin adımlarla ilerlemeyi sürdüren Dilhâne dergisi, siz edebiyat aşıklarını da pür heyecanla beklemektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.