Sıradaki içerik:

Nizamülmülk ve Nizam-ı Âlem

e
sv

Dua

avatar

Dilhâne

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

(Okunma Süresi: 1 dakika)

Nerden başlayacağını ne diyeceğini bilememek… Dağınık bir kütüphane misali içimdeki kelimeler… Nerede hangi kitap var ya da hangi raf hangi bölüme ait ? İşte tam da öyle birşey… Şu an bu cümle hangi yüklem ile bitmeli ya da buraya hangi kelime gelmeli ? Oysa amaçsız değildir değil mi bazı şeyler ? Başıboş değiliz. Bir amaç bir niyet uğruna varız. Yazı yazmayı, kelime dizmeyi unuttuğumuz gibi unuttuk mu bazı şeyleri ? Neden varolduğumuzu, ne için dünya denilen zindana düştüğümüzü… Düşündükçe iki kaşımın üzerinde bir ağrı… Biz senin için gelmiştik Rabbim. Sana kulluk etmek için…
Senin yazdığın gibi Kur’an’ı Kerim’de, “Yaratılmışların en şereflisi” olmak için. Gaflet sardıkça içimizi hakikati unutur olduk.
Gaflet deryasında yüzerken hakikat perdesini kapatıp asıl gelecek olan o günü beklemez olduk. Savruluyoruz şu an Rabbim bir yaprak misali.
Sis bulutları inmiş zihnimize, kalbimize göremiyoruz. Şeytanın düşürüp nefsimizin tekme attığı şu kuyudan çıkmak zor. Bir bebeğin ilk adımı attığı kadar tedirgin, ilk defa ses duyan sağır bir insanın duyduğu seste ürktüğü kadar ürkek bedenimiz. Sen kainatı bizim hizmetimiz için yaratırken biz ona köle olduk. Ama sen bildirmezsen bilemeyiz değil mi Rabbim ? Göremeyiz göstermezsen. O yüzden ayların sultanı olan bu ayda bilmediklerinizi bildir, görmediklerimizi göster, duymadıklarımızı duyur bizlere…
Bizlere Efendimizin (s.a.v) ahlakını, Hz. Eyyüb’ün (as.) sabrını, Hz. İsmail’in (as.) teslimiyetini Hz. Süleyman’ın (as.) gayretini Hz. Ebubekir’in (ra.) sadakatini Hz. Ali’nin (ra.) ilmini ver Allah’ım. Bizleri bize bırakma Rabbim. Sevdiklerini sevdir bizlere, bizleri de onlara sevdir.

Büşra Kara

Bir insana erişmenin ve ruhuna dokunmanın en güzel yollarından biridir edebiyat. Kelimelerin birbiriyle olan aşkını anlatır ve bu anlatım sırasında insana dair olgularıyla bizlere dokunur. Dilhâne işte böylesine aziz bir uğraşın günümüzdeki temsilcisi olarak tüm topluma ulaşmayı amaçlayan bir edebiyat şiir ve fikir dergisidir.

Edebiyat sahip olduğu varlığın içerisinde bir fikre sahiptir. Bu fikirle kavurur cümleleri ve ortaya bir dünya mirası ortaya çıkarır. Varlık gösteren dışa vurum bazen bir düz yazı olur bazense bir şiir. Eğer fikir kendisi bir şiirde bulursa her kelimesinde adeta bir rengin onlarca tonuyla karşılaşır insan. Bu anlam zenginliği ise edebiyatı yeşertir, insanın özüne dokunmasını sağlar. Edebiyat, şiir ve fikirlerin insana sağladığı huzuru ve yüceliği fark eden birçok söz ve kalem ustası; ömürlerini bu alanda sarfetmişlerdir. Aynı manevi değeri arayan nice insanın varlığını hoşgörü ve güzellikle karşılayan Dilhâne dergisi bu arayışın karşılığı olarak yeni yazarlar için de bir platform görevi görmektedir.

Öyle ki söz edilen amacın sonucu olarak Dilhâne Dergisi, okuyucularından ve yazı yazarak bir uğraşı ortaya koymak isteyen herkesten yazılarını beklemektedir. Bu yazıları bünyesine katarak diğer insanlara ulaştırarak hem yazarın gelişimini desteklemektedir hem de yazara duygu ve düşüncelerini başka insanlara aktarma olanağı tanımaktadır. Eğer sizlerde yazılarınızı paylaşmak isterseniz ilgili bilgileri dilhane.net adresinde bulabilirsiniz.

Bir fikrin hamurunu edebiyat ve şiir ile yoğururken, toplumdan yazılar alarak bu uğraşa değer katmanın bir başka boyutu daha bulunmaktadır. Hiçbir bir karşılık beklemeksizin edebiyat şiir ve fikre duyulan saygıdan dolayı tüm bu uğraşları yine toplumla paylaşmak. Bu sebeple Dilhâne dergisi insanlara ulaşabilmek için aylık yayınlarını, yapılan söyleşileri, yazıları ve daha birçok yazılı ve görsel ürünü dilhane.net adresinde hiçbir maddi karşılık olmaksızın insanlarla paylaşmaktadır.

Bir yandan değişen dünyaya ayak uyduran bir yandan da sahip olduğu öze günden güne değer katmayı hedefleyen Edebiyat şiir ve fikir dergisi olarak farklı konularda ve çeşitli türdeki ele alımlarıyla edebiyat dünyasında emin adımlarla ilerlemeyi sürdüren Dilhâne dergisi, siz edebiyat aşıklarını da pür heyecanla beklemektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

 • Aynur Hayat2 sene önce
 • EyvAllah ‘م’