Dost İstersen Kitap Yeter

Sevdiğim bir abimin sözü ile başlamak istiyorum yazıma; ‘’Boş vakitlerde kitap okunmaz, kitap okumak için boş vakit açmalı insan kendine.’’

Şu an itibariyle 40 yaşıma girmiş bulunmaktayım, kendi yaşıtlarım çok daha güzel hatırlayacaktır, annelerimiz bizleri fırına gönderirdi ve kapıdan da ah o seslenmeleri yok mu kulaklarımdadır hala:

- “Sıcak ekmek varsa al oğlum” deyişleri.

Özellikle mübarek Ramazan Ayı’nda iftar vakti yaklaştığında duyardık bu sesi.

Ah bu sesler… Pide kuyruklarında ezanı beklemenin heyecanı ile karışırdı.

Nasılda içimize çekerdik o sıcacık pide kokusunu. İşte aynı heyecanı yeni bir kitap aldığımda da eve geldiğimde kitabımın sayfalarını çevirirken o mis gibi sayfaları koklarken bu güzel hisler uyanırdı bir anda hayalimde.

Kitabı ekmek gibi aziz bilirsek dostlar o kitap elbet kendini bize aralar, sevdiğimizi farkeder. Okuması, anlaması inanın daha bir kolaylaşır.

Sevildiğini anladığı insanın elinde sevinir bir kitap.

Eve alınan bir çiçeği severdi annem, küçük bir bebekmiş gibi konuşurdu onunla, ben ise hayran hayran dinlerdim, o zamanlar anlayamazdım tabi ki nedenini. Ama ne zaman çiçeklere birkaç haftalığına bakmamız gerekse su vermemize rağmen kuruturduk.

Sevilmek isterdi çünkü…

Kitaplar içinde aynı hususları belirtebiliriz. Kitabı seversek, bazı zamanlar şöyle hatırlayıp elimize aldığımız temiz bir bez ile silersek, arada kütüphanemize nazar edersek; “sizi unutmadım bakın’’ kıvamında, o kitap bize kendisini mutlaka açacaktır. Bilinmeyenlerini sunacaktır dostlar.

Ülkemizin yetiştirdiği önemli fikir adamlarından ve değerlerimizden Nuri Pakdil, gece yarısı kitap okuma isteği geldiği taktirde güzelce bir abdest alıp, pijamalarını çıkarır güzelce giyinir, gece lambasını yakar ve kitap okumaya o şekilde başlar imiş.

Üstat bu durumu açıklarken ise: “Kitaba duyulan saygı kadar kitap kendini bize açar.’’ Diyerek unutulmaz olan bu güzel sözleri sarfetmiştir.

Büyük alimlerimizden ve Allah dostlarından Ali Haydar Efendi ise okuduğu kitap sayfalarını çevirirken dahi o kadar hassas davranırmış ki dervişleri bu durumu aktarırken adeta kitabın çevrilen sayfalarının sesini dahi duymazdık diyerek gönüllere nakşolacak bu ibretlik durumu bize aktarmışlardır.

Ünü dünyaca tanınmış alimlerimizden Ali Kuşçu ise ibretlik bir hayat hikayesi ile bizlere güzel kapılar aralar;

Ali Kuşçu bir dönem Fatih Sultan Mehmet Han ile Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan’ın arasını bulmak için elçi olarak İstanbul’a gelmiş, gelirken yanında birkaç eserini getirmiştir.

Cihan hükümdarı Fatih Sultan Mehmet Ali kuşçu ile yemek yer iken bu görüşmede Ali Kuşçu Astronomi alanında yapmış olduğu çalışmayı Sultan Mehmed’e sunar.

Bilim ve sanata çok değer veren büyük hükümdar Sultan Mehmed Han bu çalışmadan çok etkilenir ve Ali Kuşçu’ya İstanbul’a gelmesini ve o tarihlerde dünyada bir numaralı eğitim kurumlarından olan Ayasofya medreselerinde müderris olarak görev almasını ve bu uğurda her türlü maddi imkânı seferber edeceğini Ali Kuşçu’ya bildirir.

Padişah’ın bu cömert davranışı ve bilim adamlarına olan sevgisinden etkilenen Ali Kuşçu teklifi kabul eder ve Payitahta gelerek bir döneme damgasını vuracak çalışmalarına Ayasofya medresesinde başlar.

Talebeleri ile geceli gündüzlü çalışmalar yaparak gökyüzü ilmi olan astronomiye dair çok önemli çalımlar yapar, eserler yazar, öğrencileri ile saatler süren fikir alışverişinde bulunur.

Çalışma Odası’nda haritalar, küreler, güneş saatleri ve kitaplar bu odaya ilk kez giren kişiyi adeta büyüler.

Ali Kuşçu talebeleri ile kesintisiz eğitim yapacağı yine güzel bir sabah namazının ardından çalışma Odası’nda masasının başında eline aldığı bir kitap ve yudumladığı sabah kahvesini içerken geçirdiği kalp krizi sonucu dünyaya veda eder.

Öğrencileri ise hocalarının gecikmesi üzerine, hocalarının kapısını büyük bir hürmetle çalarlar, kapı açılmayınca içeriye girdiklerinde hocalarının ruhunu teslim etmiş olduğunu anlarlar ve bir devir böylece kapanır.

Allah rahmet eylesin.
Mekânı Cennet Olsun

İşte kitaplar yolunda, ilim yolunda harcanmış bir güzel ömür tarihe damgasını vurarak sessizce çekilir.
Yazımızın başında söylediğimiz gibi: “dost ister isen kitap yeter.”

(0) Yorum
Yorum Yaz
İlginizi Çekebilir
Yerin Altındakiler, Üstündekilerden Çok

Sevdiğim bir abimin sözü ile başlamak istiyorum yazıma; ‘’Boş vakitlerde kitap...

Boşluk

Sevdiğim bir abimin sözü ile başlamak istiyorum yazıma; ‘’Boş vakitlerde kitap...

Hayali Olmayanın Hayatı Var Mıdır?

Sevdiğim bir abimin sözü ile başlamak istiyorum yazıma; ‘’Boş vakitlerde kitap...