Dijitalin Dili ve Dini

Mucidi olmadığınız mecrayı yönetemezsiniz. Ve bu mecraya özgün bir yorum getirip kendinize uyarlamazsanız bu mecra sizi dönüştürür. Kendi istediği kişiyi sizden meydana getirir. Eğer bir şeyi siz oluşturmadıysanız ve bu oluşumu şekillendiremiyor ve etki edemiyorsanız sizi esir almaya başlar bu oluşum.

Bugün twitter tam bir trol holigan ve amigo yetiştirme alanı oldu. Dün arap baharı ile tüm dünyaya yayılan bu platform tam bir algı makinesine dönüştü. Sataşma ve iftiralar ile algı yönetimi aleti haline geldi. Bu mecra insanların tamamen fikirler etrafında bloklaşmasına ve kenetlenmesine sebep oluyor. Menfi durum şu ki bu fikirsel yönelimi bizler yönetemiyoruz. Biz yönetemediğimiz için de fikirsel alt yapımız ve kültürel, tarihi değerlerimiz bu mecrada aktif olanlarca gittikçe tahrip ediliyor. Bot hesaplar ve trol orduları ile işin iç yüzünü bilmeyen insanlar algısal olarak yanıltılıp çoğu zaman yanlışa sevk ediliyor.

Tiktok her geçen gün hızla yayılarak tam Çin malı olduğunu gösteriyor. Diğer sosyal medya mecralarına göre küçük yaşlara daha hızlı sirayet eden bu mecra büyük bir ahlaki yozlaşmanın temellerini atıyor. Tehlikeyi daha vahim kılan aile kontrolünün çok daha az olması. Zira ebeveynler çocuklarını diğer platformlarda kendi hesapları ile kontrol edebiliyor fakat tiktok kullanımı ebeveynlerde daha az olduğu için kontrol de daha az.

Geçen bir meslek arkadaşım öğrencilerinin tiktok hesabı olduğunu ve bayağı takipçisi olduğunu söyledi. Merakımı celbetti ve bir baktım. İkinci sınıf öğrencisi bir çocuk video yapmıştı. Çok çalışılmış gayret sarf edilmiş bir videoydu. Fakat çocuğun yaptığı hareketler ne bizim ne de ailesinin görmek isteyeceği şeylerdi.

Bu duruma el atmalıyız. Eğer biz o alanda olup o alanda gençlerimizi takip etmezsek ve onları denetlemezsek kesinlikle bizden kopacaklar. Eğer o alanda onları yönlendiremezsek ilerde çok geç kalacağız...

Lise ve ortaokul düzeyi öğretmenlerin ve ailelerin kesinlikle bu mecralarda hesabı olmalı.

Aileler bu hesapları denetlemeli öğretmenler ise bazı öğrenme etkinliklerini bu hesaplar üzerinden yaptırmalı. Böylece bu mecralarda masum ve faydalı içerikler üretilmiş olur. Aynı zamanda eğitim için kullanıldığı gibi öğrencileri doğru işler yapmaya da yönlendirmiş oluruz. Facebook daha çok yaş itibari ile olgun insanlar tarafından kullanıldığı için diğer sosyal medya platformlarına göre daha temiz. Ama bizim çocuklarımız tiktokta ve instagramda ve biz orda onun önderi olmadığımız için fenomenlere kendisini kaptırıp özenti bir şekilde hiçte kendisine yakışmayacak paylaşımlar yapmaktadır.

Bu platformlarda zaman geçiren çocuklar için maalesef fenomenler tüm çevreden daha etkili. Öğretmenlerinden daha çok seviyor çocuklar bu fenomenleri.

Tüm bu mecralar sürekli olarak sekülerist ve dinden uzak olmayı bilinçaltına zerkediyor. Ateizm ve deizm bu platformlarda kuluçkaya yatıyor.

Artık sokaklar değil sayfalar tehlikeli artık gece değil storyler, fleetler karanlık.

Artık nasihat ve öğüt dijitalde.

Genç nesli z kuşağı diye yaftalamak yerine onların sayfasına girip paylaşımlarına bakıp düşüncelerini, hayallerini anlayalım; onlarla hemhal olalım ve düşebilecekleri hatalara karşı tedbir alalım.

Her geçen günü sanal olan gerçeğin yerini alıyor. Belki de ilerde dijital platformlarda sınıftan daha çok zaman geçireceğiz…

(1) Yorum
  • Çok hakli bir yazı olmuş.Muharrem hocam. KALEMINE SAĞLIK

Yorum Yaz
İlginizi Çekebilir
Bakmak ve Görmek Üzerine Derlediğim Karışık Hikmetli Notlar

Mucidi olmadığınız mecrayı yönetemezsiniz. Ve bu mecraya özgün bir yorum getirip kend...

Öğüt

Mucidi olmadığınız mecrayı yönetemezsiniz. Ve bu mecraya özgün bir yorum getirip kend...

Safların Belirlendiği Gün

Mucidi olmadığınız mecrayı yönetemezsiniz. Ve bu mecraya özgün bir yorum getirip kend...