Sıradaki içerik:

Bir Olur

e
sv

Dergimiz Türdeb’e Katıldı

avatar

Dilhâne

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

(Okunma Süresi: 1 dakika)

Türkiye Dergiler Birliği

Türkiye Dergiler Birliği bundan 10 yıl önce, 2008 yılında dergi editörleri ve yayın yönetmenlerinin bir araya gelerek oluşturdukları bir birlik. TÜRDEB kısaltmasını kullanan Birliğimiz kuruluşundan iki yıl sonra Dünyada hiç karşılaşılmamış bir fuar türü ile kültür dünyasının karşısına çıktı: 20-24 Ekim 2010 tarihlerinde Türkiye Dergi Fuarının birincisini düzenledi. 2014 yılına kadar Türkiye Dergi Editörleri ve Yayın Yönetmenleri Birliği ismi altında toplanan platformumuz tasarımcısından musahhihine, dağıtımcısından sahibine dergiciliğe emek veren tüm emektarların talepleri doğrultusunda Türkiye Dergiler Birliği’ne dönüştü. Birlik, 2015 Şubatında dernekleşti. 5. Dergi Fuarından itibaren fuara yurtdışından dergileri de fuara getirmeye başladı.  30 kadar ülkeden dergicilerle sıcak temas halinde bulunan Türkiye Dergiler Birliğinin öncülüğünde 2017 yılı Mayısında WPU World Periodical Union (Dünya Dergiler Birliği) ve DTDB Dünya Türkçe Dergiler Birliği kuruldu.

TÜRDEB bünyesinde Gençlik Dergileri Birimi, Çocuk Dergileri Birimi, Edebiyat Dergileri Birimi, Akademik Dergiler Birimi, Okul Dergileri Birimi, ARGE Birimi, Dağıtım Birimi gibi birimler bulunmaktadır.

Türkiye’de ve Dünyada dergiciliği insanlığın büyük hakikatine sadık kalarak gerçekleştirme çabasındaki tüm dergicileri bir ve kardeş olarak gören Türkiye Dergiler Birliği 10 yıldan beridir 120 ayı aşkın bir süredir dergicilerle ayda bir toplanıyor.

Okullarda dergicilikle ilgili etkinlikler düzenliyor. Türkiye’de ve Dünya’da dergiciliğin sorunları üzerine çalışmalar yapıyor.

Başkanlığını şimdiye kadar Rıhle Dergisinden Abdullah Zerrar Cengiz, Gülistan Dergisinden Süleyman Karakaş, Kurani Hayat Dergisinden Muharrem Baykul’un yürüttüğü Birliğin şu anki başkanı Biat, Kitap Postası, Cafcaf, Hacamat, CF dergilerinin kurucusu, Dil Evi Etimoloji Topluluğu Başkanlığını da yürüten yazar Asım Gültekin.

Başkan Yardımcıları Haksöz Dergisinden Murat Ayar, Kurani Hayat Dergisinden Muharrem Baykul.

TÜRDEB’in yönetiminde şu isimler bulunuyor:

Metin Uçar, Osmanlıca

Ümit Elönü, Furkan

Hakan Tan, Siyer Dergisi

Dilhâne Türdeb’e Katıldı

Aylık online olarak yayımlanan, Edebiyat, şiir ve fikir dergisi Dilhâne, Türdeb’e katıldı.

Bir insana erişmenin ve ruhuna dokunmanın en güzel yollarından biridir edebiyat. Kelimelerin birbiriyle olan aşkını anlatır ve bu anlatım sırasında insana dair olgularıyla bizlere dokunur. Dilhâne işte böylesine aziz bir uğraşın günümüzdeki temsilcisi olarak tüm topluma ulaşmayı amaçlayan bir edebiyat şiir ve fikir dergisidir.

Edebiyat sahip olduğu varlığın içerisinde bir fikre sahiptir. Bu fikirle kavurur cümleleri ve ortaya bir dünya mirası ortaya çıkarır. Varlık gösteren dışa vurum bazen bir düz yazı olur bazense bir şiir. Eğer fikir kendisi bir şiirde bulursa her kelimesinde adeta bir rengin onlarca tonuyla karşılaşır insan. Bu anlam zenginliği ise edebiyatı yeşertir, insanın özüne dokunmasını sağlar. Edebiyat, şiir ve fikirlerin insana sağladığı huzuru ve yüceliği fark eden birçok söz ve kalem ustası; ömürlerini bu alanda sarfetmişlerdir. Aynı manevi değeri arayan nice insanın varlığını hoşgörü ve güzellikle karşılayan Dilhâne dergisi bu arayışın karşılığı olarak yeni yazarlar için de bir platform görevi görmektedir.

Öyle ki söz edilen amacın sonucu olarak Dilhâne Dergisi, okuyucularından ve yazı yazarak bir uğraşı ortaya koymak isteyen herkesten yazılarını beklemektedir. Bu yazıları bünyesine katarak diğer insanlara ulaştırarak hem yazarın gelişimini desteklemektedir hem de yazara duygu ve düşüncelerini başka insanlara aktarma olanağı tanımaktadır. Eğer sizlerde yazılarınızı paylaşmak isterseniz ilgili bilgileri dilhane.net adresinde bulabilirsiniz.

Bir fikrin hamurunu edebiyat ve şiir ile yoğururken, toplumdan yazılar alarak bu uğraşa değer katmanın bir başka boyutu daha bulunmaktadır. Hiçbir bir karşılık beklemeksizin edebiyat şiir ve fikre duyulan saygıdan dolayı tüm bu uğraşları yine toplumla paylaşmak. Bu sebeple Dilhâne dergisi insanlara ulaşabilmek için aylık yayınlarını, yapılan söyleşileri, yazıları ve daha birçok yazılı ve görsel ürünü dilhane.net adresinde hiçbir maddi karşılık olmaksızın insanlarla paylaşmaktadır.

Bir yandan değişen dünyaya ayak uyduran bir yandan da sahip olduğu öze günden güne değer katmayı hedefleyen Edebiyat şiir ve fikir dergisi olarak farklı konularda ve çeşitli türdeki ele alımlarıyla edebiyat dünyasında emin adımlarla ilerlemeyi sürdüren Dilhâne dergisi, siz edebiyat aşıklarını da pür heyecanla beklemektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.