Cihad Güner ile Söyleşi

(Okunma Süresi: 1 dakika)

Merhaba Cihad Bey. Bu dünyada saadet mümkün mü?
Merhabalar, bu dünyada hep bi yarım kalmışlıklardan ibarettir insan. Ama kimileri vardır o yarım yamalak hayatta gönlü mutmain bir şekilde iki cihan saadetine kavuşur. Fakat kimileri de vardır ki, başkalarının gıpta ettiği yaşam kalitesi vardır, fakat gönlü mutmainlikten uzaktır, saadeti yaşamaktan çok nerede aradığınız asıl mesele.

Enis Batur Kütüphane isimli kitabında “..bazan tek bir ortak kitap yüzünden insan celladıyla bile anlaşabilir diye düşünüyorum” der. Siz bu hususta neler düşünüyorsunuz?
Sonu ne zaman biter kimsenin bilmediği bu hayat serüvenimizde çoğu zaman kitaplar yol arkadaşlığı yapar bizlere ve bu yol arkadaşlığı yapan, bir gönül yansımasını görmesiyle elbette celladıyla da anlaşabilir.

Bir şiire rastlıyoruz. Ruhumuzun en ücra köşelerinde saklanmış olan “o sızı”ya denk düşüyor. Bir kitap okuyoruz ve “beni ben yapan işte bu kitap” diyoruz. Peki o sızı şairinin de içinde dolaşıyor mu ya da o malum kitap yazarının söyleyeceğim her şeyi söyledim dediği o son noktayı mı ifade ediyor? Velhasıl kelam biz okurların böylesi değer verdiği o eserler sahipleri içinde aynı kıymete haiz midir sizce?
Evvela içimizde yangın olacak ki, yazdığınız mısralar okurun gönlünde kimselere dokundurmadığı en mahrem yerine işlesin. Her yazar için eseri elbette değerlidir. Ama şahsi fikrim bazı eserlerde okur, esere yazardan daha çok sahiplenir.

Borges “Ben yaşamadım, okudum” der. İnsan yalnız kendi hayatında yaşadığı bireysel imtihanlarla telakki etmez. Yol almak biraz da başka yaşanmışlıklara temas etmekle mümkündür zannımca. Okumak bunun neresinde?
Dünya, imtihan ve aynı zamanda öğrenme yeridir. Başkalarıyla kurduğumuz bağlardan bir çatı kurarız ama evin temelini yine bizim öğrendiklerimiz sonucu dökebiliriz. Aslında an be an okur insan bazen bir yüzü, bir sardunyaları, kısacası kâinatı. Okumayı bu minvalde öğrendiğimiz zaman, yaşamayı da bilebiliriz.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir