Cennet Kuşları

Anne, anne! Baksana, kanatlarım ne güzel! Rengârenk pullar var üzerinde. Işıl ışıl parlıyor, pencereden sızan Güneş’te. Sen de beğendin mi? Parka giderken arkadaşlarıma da göstereceğim. Onların da çok hoşuna gidecek. Birlikte salıncaklarda sallanacağız. Bembeyaz bulutlara kadar uçurur musun bizi? Gökkuşağından kayıp kuşlarla yarışacağım. Onlar, uzak yollardan babamın selamını getirecekler sana. Bana da onun kokusunu... Yeni oyuncağımı anlatacağım, hediyelerini vereceğim onlara. Belki yine evimize gelir, misafir olurlar renk renk kanatlarıyla.

Anne, beni duyuyor musun? Ablam ve abim ne zaman gelecek? Ellerinden tutup çarşıdan aldığımız kırmızı-beyaz uçurtmayı uçuracağız gökyüzünde. Şarkılarını söyleyecekler en tatlı sesleriyle. Konuşmayı öğrenir öğrenmez ilk şarkımı sana söyleyeceğim. Allah’ın adıyla başlayacağım, anlattığın masallardaki gibi. Yürümeyi öğrenince, senin yanında koşacağım ben de Mescidi Aksa'ya. Sapsarı saçlarına ve masmavi gözlerine bakıp sımsıkı sarılacağım ona. Uçuşan kâküllerini koklayacağım, senin gibi. Süleyman peygamberin kuşlarını anlatacağım. Davud peygamberin heybetli dağlarını, taşlarını... Gözlerimi yumup canım peygamberimin (s.a.v) güllerini dereceğim, demet demet… Gül pınarından içeceğim, kana kana… Dilimden bir sen anlarsın anne, yoksa beni duymuyor musun?

Nefesim daralıyor anne, bulutlar neden karardı? Işıkları kim söndürdü, sen nefes alabiliyor musun? Karnım çok ağrıyor. Ayaklarım da çok acıyor. Evimizdeki reyhan kokuları, komşumuza mı gitti? Kollarım nereye kayboldu? Evimize kocaman çirkin bir dev geldi, simsiyah dumanlar kapladı her yanı. Korkuyorum, çok korkuyorum… Yüzünü göremiyorum, sesini duyamıyorum. Sımsıkı sarıl bana, yeniden gülümse küçük kızına. Beşiğime koyup salla beni, billur sesinle. Çiçek çiçek açılan dualarınla, ninnilerle gül bahçelerine gidelim. “Gökten yağmur yağmur yağacak renkler/ Daha hoş kokacak otlar çiçekler” derdin hep. Mis kokunla, uyutur musun beni?

Filler geldi anne, ebabiller nerede? Taşları atamıyorum, daha ellerim minicik. Çığlık atıyorum sadece, kötülerin sesini bastırmak için. Gülücükler saçıyorum, Kubbet’üs Sahra’da uçuşması için… Beşiğimi neden yaktılar, evimizi neden yıktılar? Bırakma beni bir başıma. Ellerimi bırakma. Buz kesildi bedenim, çok üşüyorum bu enkazın altında.

Ama ağlamıyorum ki anne! Sakın sen üzülme... Baksana, kanatlarım ne güzel! Rengârenk pullar var üzerinde. Kardan aydınlık… Ben de cennet kuşu oldum artık.

Ben Fatma, kızın Fatma. Şehid Yusuf'un kızı, Filistinli şehid Fatma...

Beni duyuyor musun, baba?

(0) Yorum
Yorum Yaz
İlginizi Çekebilir
Veysel Paşa

Anne, anne! Baksana, kanatlarım ne güzel! Rengârenk pullar var üzerinde. Işıl ışıl p...

Gaye Güdüsü

Anne, anne! Baksana, kanatlarım ne güzel! Rengârenk pullar var üzerinde. Işıl ışıl p...

Serviş Dışı

Anne, anne! Baksana, kanatlarım ne güzel! Rengârenk pullar var üzerinde. Işıl ışıl p...