Sıradaki içerik:

Bir Olur

e
sv

Can Kardeşime Mektup

avatar

Dilhâne

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

(Okunma Süresi: 1 dakika)

Bu mektubu Dilhâne yazarlarından Fatma Betül Altay yine Dilhâne yazarlarından olan Mürşide Bağatur’a yazmıştır…

Can kardeşim,

Selamını aldım. Gözlerimde buğulandı mektubun.

Biliyor musun ilk defa bir dostumdan mektup alıyorum ve defalarca yaralandığı bir yerden nasıl çiçeklenir insan, artık anlıyorum.

Sana bu mektubu gece hücumlarında yitirdiğim ve son bir gayretle geri getirmeye çalıştığım aklımda olup bitenleri anlatmak üzere yazıyorum. Hüsn-ü kabulünü umud ederim.

Çoktandır kalbimin uğultularında uykusuz geceler geçiriyorum çünkü yaşadığımız çağ,  başımızı yastığa rahatça koyabilmekten alıkoyuyor bizi.

Böyle gecelerde bir çocuğun savaşta kaybettikleri, gözümüzdeki yaşı tüketiyor bazen. Bazen bir haber kanalında dünyaya dair bütün umudumuzu kaybediyoruz. Her türlü ahlaksızlığın içinde aklımıza mukayyet olmaya çalıştığımız bu çağda, yaşamak bir mücadele oluyor bizim için.

Bu kadar kuru gürültülün arasından sıyrılıp kendimizi kuş seslerine bıraktığımız bir yer var bir de. Ilk tanıştığımız yer.. Ellerimizde Baba şefkatini hatırlatan birer dal nergisin sevinciyle birbirimize gülümsemiştik o zaman. Değil mi ki biz, kuş seslerini ellerimizde nergislerle dinlerken yüzyılllık acılarımızı bile unutuveriyorduk orada. Bu dünyaya dair bütün umudumuzu kaybetmişken kendimizi o gül bahçesinde buluyorduk.

Ama ne zaman eve dönsek bir ayrılık hüznü kaplıyordu içimizi. Bu dünyaya alışamadık, alışamıyoruz da..

Güzel bir dost olarak sen bana o bahçeden yadigarsın artık. İki dünyada da  ayrılmak istemeyeceğim bir dost.. Umudum o ki bu fani alemde beni de gönlüne misafir edesin.

Gönül bağımızın hiç kopmamasını  dilerim.

Heyecanla mektubunu gözlüyor olacağım.

Can kardeşim,

Belki derdimize çaredir bir çiçek..

Bir insana erişmenin ve ruhuna dokunmanın en güzel yollarından biridir edebiyat. Kelimelerin birbiriyle olan aşkını anlatır ve bu anlatım sırasında insana dair olgularıyla bizlere dokunur. Dilhâne işte böylesine aziz bir uğraşın günümüzdeki temsilcisi olarak tüm topluma ulaşmayı amaçlayan bir edebiyat şiir ve fikir dergisidir.

Edebiyat sahip olduğu varlığın içerisinde bir fikre sahiptir. Bu fikirle kavurur cümleleri ve ortaya bir dünya mirası ortaya çıkarır. Varlık gösteren dışa vurum bazen bir düz yazı olur bazense bir şiir. Eğer fikir kendisi bir şiirde bulursa her kelimesinde adeta bir rengin onlarca tonuyla karşılaşır insan. Bu anlam zenginliği ise edebiyatı yeşertir, insanın özüne dokunmasını sağlar. Edebiyat, şiir ve fikirlerin insana sağladığı huzuru ve yüceliği fark eden birçok söz ve kalem ustası; ömürlerini bu alanda sarfetmişlerdir. Aynı manevi değeri arayan nice insanın varlığını hoşgörü ve güzellikle karşılayan Dilhâne dergisi bu arayışın karşılığı olarak yeni yazarlar için de bir platform görevi görmektedir.

Öyle ki söz edilen amacın sonucu olarak Dilhâne Dergisi, okuyucularından ve yazı yazarak bir uğraşı ortaya koymak isteyen herkesten yazılarını beklemektedir. Bu yazıları bünyesine katarak diğer insanlara ulaştırarak hem yazarın gelişimini desteklemektedir hem de yazara duygu ve düşüncelerini başka insanlara aktarma olanağı tanımaktadır. Eğer sizlerde yazılarınızı paylaşmak isterseniz ilgili bilgileri dilhane.net adresinde bulabilirsiniz.

Bir fikrin hamurunu edebiyat ve şiir ile yoğururken, toplumdan yazılar alarak bu uğraşa değer katmanın bir başka boyutu daha bulunmaktadır. Hiçbir bir karşılık beklemeksizin edebiyat şiir ve fikre duyulan saygıdan dolayı tüm bu uğraşları yine toplumla paylaşmak. Bu sebeple Dilhâne dergisi insanlara ulaşabilmek için aylık yayınlarını, yapılan söyleşileri, yazıları ve daha birçok yazılı ve görsel ürünü dilhane.net adresinde hiçbir maddi karşılık olmaksızın insanlarla paylaşmaktadır.

Bir yandan değişen dünyaya ayak uyduran bir yandan da sahip olduğu öze günden güne değer katmayı hedefleyen Edebiyat şiir ve fikir dergisi olarak farklı konularda ve çeşitli türdeki ele alımlarıyla edebiyat dünyasında emin adımlarla ilerlemeyi sürdüren Dilhâne dergisi, siz edebiyat aşıklarını da pür heyecanla beklemektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.