Edebiyat, Şiir, Fikir

Burak Sezen ile Çocukların Dünyasını Konuştuk

(Okunma Süresi: 2 dakika)

Merhaba Burak Bey. TRT Çocuk’ta yayınlanan Haberin Olsun programının sunuculuğunu gerçekleştiriyorsunuz. Programın içeriğinden okurlarımız için bahseder misiniz?

Haberin Olsun programını 4 senedir sunuyorum. Türkiye’nin ilk ve tek çocuk haber bültenidir. Çocukların özellikle kendi organize ettikleri etkinliklerine yer veriyoruz. Çocuklarla ilgili tüm organizasyonları ekrana getirmeye çalısıyoruz. Çocukların sevdiği bölümler oluşturuyoruz. Kısacası çocukların haber bülteniyiz…

Daha önce gerçekleştirdiğiniz çocuklara yönelik başka programlarınız ve organizasyon çalışmalarınız da var. Çocuklara yönelik hazırlanan çalışmaların ne gibi zorlukları var?

Ben çesitli televizyon kanallarında 15 seneden fazla çocuk programları yaptım. Yurt içi ve yurt dışı programlara katıldım.  Benim işim bu. Bana hep sorarlar ve söylerler “ya ne zor işin var, biz bir çocukla uğraşamıyoruz, sen sahnede 400 çocuk…” Açıkçası bana zor gelmiyor, hatta onlarla eğleniyorum.

Söz konusu çocuklar olunca her işte olduğu gibi televizyon programlarının hazırlanmasında da daha dikkatli olunması gerekir. Sizin de bu konudaki düşüncelerinizi öğrenmek isteriz.

Televizyonda bir program yaparsın, bir haber hazırlarsın, yanlış olur hatalı olur ve özür dilersin. Bunu bu şekilde belki halledebilirsin ama çocuk öyle değıl. Çocuk 40 sene unutmaz, gönlüne nakşediyorsun, yalan yanlış samimiyetsiz şeyler nakşedemezsin, etmemelisin.  Ben işlerimi hep düsturda yaptım.

Medya ve çocuk ilişkisi konusunda neler düşünüyorsunuz?

Medya ve çocuk ilişkisini ben Trt Çocuk  ve diğer medya kanalları olarak ikiye ayırırım.  Sadece çocuk odaklıdır, reklam bile almaz ki çocuklarda sıkıntı olmasın. Bilmeyenler için reklam almayan tek tv kanalıdır. Lakin diğer Tv kanallarına bakıldığında pek öyle değil. Her şey reyting uğruna diyebiliriz veya ben öyle görüyorum.

Burak Abi’yle Çocuk Şarkıları 1 ve 2 albümleriniz bulunuyor. Çalışmalarınızın içeriğinden okurlarımız için bahseder misiniz?

Ellerinizden öper 2 oğlum var benim. Baktım bizim bebeler bir gün tuhaf tuhaf şarkılar söylüyor, “aşkım seviyorum, öpüyorum.” gibi ve çok tuhafıma gitti ve dedim ki keşke çocuklar, çocuk şarkıları söylese, hayal güçlerini arttıracak veya hayal dünyalarını geliştirecek çocuk şarkıları söylese ve ilk albümümü bu düşüncelerle yaptım. Sonra çok ilgi görünce ikinci albümümü yaptım ve şuan çok mutluyum. Çünkü tam arzu ettiğim gibi oldu.

Sizi çocuk yayıncılığına yönlendiren sebepler nelerdir?

Aslında bir sebep yok. Ben tv’de çocuk programı yapmadan önce de, sahneye çıkmadan önce de, albümlerim olmadan önce de bebekleri ve çocukları çok severdim. MGV’ de dünya makarna günü diye bir şey salladım ve çok eğlendik. Yani beni çocuk yayıncılığına iten bir şey yoktu, zaten çocukları çok seviyordum.

Yakın zamanda çocuklarla buluşmasını planladığınız başka çalışmalarınız var mı?

Şu an Trt Çocuk kanalında “Haberin Olsun” programını sunuyorum ve güzel gidiyor.

Dilhâne’nizde yer edinmiş bir çocuk tekerlemesini bizimle paylaşır mısınız?

Çekostavaklarıştıramakdıklarımızdamısınız” doğru mu yazdım?

Kıymetli vaktinizi bize ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Çok teşekkür ederim.

Saygı ve Sevgiler,

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir