Sıradaki içerik:

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Kurucusu: Mehmet Emin Resulzâde

e
sv

Bunları Biliyor Muydunuz?

avatar

Dilhâne

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

(Okunma Süresi: 1 dakika)

–Kudüs, Filistin’in başkentidir. Bu bölge hadis-i şeriflerde “Beytülmakdis” diye geçer. Yahudiler ise, “Jaruselam” der. İslâm’da üç mukaddes mescitten biri olan Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya da günümüzde BEYTÜ’L-MAKDİS denir.

– Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksâ; en uzak mescid demektir. Mekke’ye bir aylık mesafede olduğu için bu isim verilmiştir. İslâm’da üç mukaddes mescitten biridir.

– Beytü’l-Makdis tabiri Kur’an-ı Kerîm’de geçmez, hadis-i şeriflerde zikredilir. Ama Mescid-i Aksâ ismi hem Kur’an-ı Kerîm’de ve hem de hadîs-i şeriflerde geçer. Kur’an-ı Kerîm’de İsrâ olayından bahsedilirken şöyle buyurulur: “Ona ayetlerimizden bazısını göstermek için kulunu geceleyin Mescid-i Haram’dan, etrafını mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ ya götüren Allah her türlü noksan sıfatlardan münezzehtir. ” (el-İsrâ’ 17/1).

– Beytü’l-Makdis’in bânisi Süleyman (a.s.)dır.

– Kıble Mescidi, Kubbet-üs Sahra, Mervan Mescidi ve Burak Mescidi; Mescid-i Aksa’dadır. Mescid-i Aksa 144 dönüm alanın tamamının adıdır.

– Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)‘in miracına şahit kaya, Sahra-i Müşerrefe olarak isimlendirilir. Yani “Efendimiz’in kademi ile şeref kazanmış kaya” anlamındadır.

– Kudüs, 638 yılında Hz. Ömer (r.a)‘in hilafeti zamanında Halid B. Velid, Amr İbni As ve Ubeyde B. Cerrah komutasındaki İslam ordularınca fethedilmiştir.

– 1099’da Haçlı orduları tarafından işgal edilen Kudüs, 1187’de Salahaddin Eyyubi tarafından fethedilerek özgürleştirilmiştir.

– Mescid-i Aksa’nın batı sınırı boyunca uzanan duvara Hristiyanlar “Ağlama Duvarı”, Yahudiler “Batı Duvarı”, biz Müslümanlar ise “BURAK DUVARI” deriz.

– Hz. İbrahim’ in kabri, El-Halil şehrindedir. Bu sebeple El-Halil, Medine gibidir.

– Mescid-i Aksa’ya 3 km uzaklıkta oturan Filistinli Müslümanlar, işgalci İsrail’in ördüğü duvar sebebiyle Aksa’ya giremezken biz 1900 km uzaktan gidip Aksa’nın boş saflarını doldurabiliriz!

Bir insana erişmenin ve ruhuna dokunmanın en güzel yollarından biridir edebiyat. Kelimelerin birbiriyle olan aşkını anlatır ve bu anlatım sırasında insana dair olgularıyla bizlere dokunur. Dilhâne işte böylesine aziz bir uğraşın günümüzdeki temsilcisi olarak tüm topluma ulaşmayı amaçlayan bir edebiyat şiir ve fikir dergisidir.

Edebiyat sahip olduğu varlığın içerisinde bir fikre sahiptir. Bu fikirle kavurur cümleleri ve ortaya bir dünya mirası ortaya çıkarır. Varlık gösteren dışa vurum bazen bir düz yazı olur bazense bir şiir. Eğer fikir kendisi bir şiirde bulursa her kelimesinde adeta bir rengin onlarca tonuyla karşılaşır insan. Bu anlam zenginliği ise edebiyatı yeşertir, insanın özüne dokunmasını sağlar. Edebiyat, şiir ve fikirlerin insana sağladığı huzuru ve yüceliği fark eden birçok söz ve kalem ustası; ömürlerini bu alanda sarfetmişlerdir. Aynı manevi değeri arayan nice insanın varlığını hoşgörü ve güzellikle karşılayan Dilhâne dergisi bu arayışın karşılığı olarak yeni yazarlar için de bir platform görevi görmektedir.

Öyle ki söz edilen amacın sonucu olarak Dilhâne Dergisi, okuyucularından ve yazı yazarak bir uğraşı ortaya koymak isteyen herkesten yazılarını beklemektedir. Bu yazıları bünyesine katarak diğer insanlara ulaştırarak hem yazarın gelişimini desteklemektedir hem de yazara duygu ve düşüncelerini başka insanlara aktarma olanağı tanımaktadır. Eğer sizlerde yazılarınızı paylaşmak isterseniz ilgili bilgileri dilhane.net adresinde bulabilirsiniz.

Bir fikrin hamurunu edebiyat ve şiir ile yoğururken, toplumdan yazılar alarak bu uğraşa değer katmanın bir başka boyutu daha bulunmaktadır. Hiçbir bir karşılık beklemeksizin edebiyat şiir ve fikre duyulan saygıdan dolayı tüm bu uğraşları yine toplumla paylaşmak. Bu sebeple Dilhâne dergisi insanlara ulaşabilmek için aylık yayınlarını, yapılan söyleşileri, yazıları ve daha birçok yazılı ve görsel ürünü dilhane.net adresinde hiçbir maddi karşılık olmaksızın insanlarla paylaşmaktadır.

Bir yandan değişen dünyaya ayak uyduran bir yandan da sahip olduğu öze günden güne değer katmayı hedefleyen Edebiyat şiir ve fikir dergisi olarak farklı konularda ve çeşitli türdeki ele alımlarıyla edebiyat dünyasında emin adımlarla ilerlemeyi sürdüren Dilhâne dergisi, siz edebiyat aşıklarını da pür heyecanla beklemektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.