Bu Gidiş Nereye?

Sosyal medya dediğimiz mecra ve teknolojik cihazlar bizi resmen “maymun”a çevirdi. Razil û rüsva, kepaze etti. Yok, aslında sosyal medya, teknolojik cihazlar falan değil, biz yaptık onu, kendimiz. Bizzat kendi elimiz, ayağımız, irademiz ile düşürüyoruz bizi çukura.

Mahremiyet diye bir şey bırakmadık. Gizli saklımız kalmadı! Herkesin elinde bir “akıllı” telefon, kendini, ailesini, hânesini, sülalesini, çevresini, mahallesini “BBG”ye çeviriyor. Utanmasak “tuvalet eylemimizi” dahi canlı yayınla yapacağız!

Yaw hamilelikte belli olmasın diye karnını örten, başkasının, karnını görmesinden hayâ eden bir neslin çocuklarıyız biz. Şimdi gebe karınlarımızı başkalarının gözüne sokuyor, hamilelik testlerimizi “insta”larda, “feys”lerde, “tıktık”larda, orada burada teşhir ediyoruz. Ayağında çorap olmadığında dışarı çıkmayı, o şekilde terlik giymeyi bile âr sayan insanlardık. Şimdi taş devri insanına rahmet okutacak derecede giyim-kuşamımız! Komşumuzun, arkadaşımızın, kardeşimizin nefsi çeker de “günah olur” diye yediğimiz nimeti saklayan bir toplumduk. Şimdi mangal, kahvaltı şovları yapıp, sofralarımızı sergiler hâle geldik. Benzer birçok hâl sıralayabiliriz.

“Durum”umuz iyi değil!

Kültürel değerlerimizi, medeniyet mirasımızı, bizi biz kılan temel mefkûrelerimizi hunharca çarçur ediyoruz. Toplum olarak büyük bir yozlaşmanın içerisindeyiz. Millet olarak büyük bir ahlâki fakrın arifesindeyiz. Popüler kültürün hâkim olduğu, Batı(l) dünyasının insanoğluna dayattığı ve kendi kurallarının, heveslerinin Allah’ın kaidelerinin, hukukunun üzerinde görme şımarıklığı değil mi bu?

Yok olmadan, yok etmeliyiz içimize sızan bu Batı(l) öykünmeciliğini. Kendimize gelmeliyiz. Kendimize gelmezsek, kendilerine götürürler!

(0) Yorum
Yorum Yaz
İlginizi Çekebilir
Aşkın Anatomisini Anlamak ve Anlamlandırmak

Sosyal medya dediğimiz mecra ve teknolojik cihazlar bizi resmen “maymun”a çevirdi...

Gül Yetiştiren Adam: Rasim Özdenören

Sosyal medya dediğimiz mecra ve teknolojik cihazlar bizi resmen “maymun”a çevirdi...

Gerçek Körlük ve Gerçek Bayramlar

Sosyal medya dediğimiz mecra ve teknolojik cihazlar bizi resmen “maymun”a çevirdi...