Bu Dünya İçin Değerliyim

Bizler eşref-i mahlukat, yaratılmışların en üstünü olarak yaratıldık. Allah bizi sevdiği için var etti. Ümmete, vatana, millete ve bu dünya için bir şeyler yapmamız gerektiği için yarattı bizi Rabbimiz.. Her birimiz farklı görevlerle bu dünyaya hizmet edeceğiz. Hepimiz farklıyız, hepimizin farklı kabiliyetleri var. Evrende yaratılan her şey, bir görevi üstleniyor. Vakti geldiğinde hepsi ne yapacağını biliyor. Güneş ne zaman doğacağını, batacağını; yıldızlar, ay gökyüzüne ne zaman çıkması gerektiğini.. Bir tanesi sadece bir milim geç kalsa bütün dünya alt üst olabilir. Vücudumuza baktığımızda her bir organımızın farklı işlevi var. Bir tanesi en ufak bir şeyi yapmasa bağışıklığımız hemen düşer ve hayati tehlikeler oluşabilir. İnsanlıkta böyledir. Birimiz üzerimize düşen görevi yapmazsak dünya alt üst olabilir. Hepimiz aynı değiliz, hepimiz aynı görevleri yapamayız. Falanca meslek herkes tarafından tercih ediliyor diye onu seçemeyiz. “Ben ne yapabilirim? Ne yaparsam bu dünyaya hizmet etmiş olurum?” Bir boyacı olarak insanların evlerini boyayarak ya da bir doktor olup insanları muayene ederek. “Hangisi bana daha uygun? Hangisini yaptığımda mutlu olurum?” Bu iki meslek arasında topluma hizmet açısından hiçbir fark yok. Dünya var ise bizim her işe ve göreve ihtiyacımız var.

“Andolsun biz Âdemoğluna şan, şeref ve nimetler verdik; onları karada ve denizde taşıdık, kendilerine güzel güzel rızıklar verdik ve onları yarattıklarımızın çoğundan üstün kıldık.” (isra,70)

“Şan, şeref ve nimetler”diye çevrilen kerem kavramı, İslâmî literatürde hem Allah’ın insanlara şeref, soyluluk, üstünlük gibi mânevî meziyetler bahşetmesini hem de mal mülk vermesini ifade eder. Böylece âyet insanı dünyada Allah’ın lütfuna en çok mazhar olmuş, en seçkin, en değerli varlık olarak göstermektedir. Rütbe olarak hayatta yerimiz nerde ve ne durumda olursa olsun, biz Rabbimizin katında ‘en seçkin, en değerli’ varlığız. Bir hayvan bir bitki olarak değil aklı olan ve bu aklı kullanabilen ‘insan’ olarak yaratıldık. Yaratılan milyonlarca şey arasında bizleri seçti ve yaratılmışların en üstünü olarak yarattı. Değerliyiz, kıymetliyiz, önemliyiz bu dünya için.

Bizler, diğer canlılardan ayrı kılınan, farklı özelliklerde yaratıldık. Allah’ın Kur’an’da da belirtişi üzerine yaratılmışların birçoğundan üstün olarak düşünebilen, konuşabilen, bir şeyler geliştiren aklı ve iradesiyle topluma hizmet yapabilecek kabiliyette yaratıldık. Mümin olarak yaşamak için değil yaşatmak için var isek bizim daha çok uğraş içerisinde olmamız gerekir.

Bazı kişilerin ‘yapamazsın’ sözüne bakıp denemekten vazgeçmemeliyiz. Oysa yapabilirliğimizi görüp bu alanda kendimizi geliştirsek dünyalık olarak yapacağımız birçok şey ahiretimize yatırım olacak. Bir işi yapabilmenin veya yapmanın tek şartı denemek, adım atmaktır.

Nasıl her birimizin parmak izleri farklı ise karakterlerimiz, kabiliyetlerimizde farklıdır. Kendimizin değerini ve kıymetini bilmek zorundayız. Çünkü kendini bilmezlerin çirkinleştirdiği bir dünyayı yalnızca kendini bilenler güzelleştirecektir…

(0) Yorum
Yorum Yaz
İlginizi Çekebilir
Tekliften Önce Tanım

Bizler eşref-i mahlukat, yaratılmışların en üstünü olarak yaratıldık. Allah bizi sevd...

Yalnız O Karışır

Bizler eşref-i mahlukat, yaratılmışların en üstünü olarak yaratıldık. Allah bizi sevd...