Sıradaki içerik:

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Kurucusu: Mehmet Emin Resulzâde

e
sv

Bosna Hersek’in Kalbi: Mostar Köprüsü

avatar

İrem Sena Durmuş

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

(Okunma Süresi: 2 dakika)

Bosna-Hersek’in Mostar kentinde Neretva Nehri üzerine yer alan Mostar Köprüsü 1566 yılında Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından inşa edildi. Şehrin Boşnak ve Hırvat kesimlerini birbirine bağlayan köprü zamanla bir kültürel hoşgörünün bir simgesi haline geldi. Bosna savaşı sırasında Hırvat topçularının Mostar Köprüsünü hedef almasının sebeplerinden biri de buydu. Mostar şehri Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlı topraklarına katılmıştı. Neretva nehri üzerinde o tarihlerde ahşap bir köprü bulunmaktaydı ve Fatih bu köprünün onarımını gerçekleştirmişti.1993 yılında Hırvat topçuları tarafından yıkılan tarihi Mostar Köprüsü ise Kanuni Sultan Süleyman’ın emri ile Mimar Sinan’ın talebesi Mimar Hayreddin tarafından inşa edildi. 4 metre genişliğinde, 30 metre uzunluğunda ve 24 metre yükseklikteki köprü için 456 kalıp taş kullanıldı. Köprünün inşası Mostar şehrini Hersek bölgesinin en önemli merkezi haline getirdi. Şehre ismini veren,ticareti canlandıran köprü zamanla kültürel ve sportif eğlencelerin de bir merkezi haline geldi. Köprü Osmanlı zamanından itibaren gençlerin nehre atlayarak cesaretlerini bir mekan oldu. Köprünün iki tarafında bulunan iki küçük kale de Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştı. Yine köprünün sol tarafına II.Selim döneminde bir de minaresiz mescid inşa edildi. 1878 yılına kadar müezzinler ezanı köprünün üstünde okurlardı.

“MOSTAR KÖPRÜSÜ SIRADAN BİR KÖPRÜ DEĞİL”
Köprünün yıkılmasına bir Mostarlı olarak çok öfkelendiğini dile getiren Behram, “Mostar Köprüsü bizim için sıradan bir köprü değil. Onunla duygusal bir bağımız vardı. Köprünün üzerinde sevdiğimizle buluşur, ilk aşkımıza sevgimizi orada haykırırdık. Üzerinden Neretva’nın serin sularına atlar, yüzmeyi burada öğrenirdik. Köprü, bugün de olduğu gibi o zaman da Mostar şehrinin kalbiydi.” dedi.

“BOSNA HERSEK’TE GÜNEŞ YENİDEN DOĞUYOR”
Bosna Hersek’te henüz savaş yaralarını yüreklerinden silinmeyen insanların Kardeşliğin simgesi diye adlandırdığı Mostar köprüsü 1997 yılına geldiğinde UNESCO ve DÜNYA BANKASI’nın öncülüğünde köprü yeniden inşa edilmeye başlandı. Türkiye’nin de desteğiyle aslına uygun olarak inşa edilen köprü, 2004’te yeniden açıldı.

“KÖPRÜ ŞEHRİN İMZASI”
Mostarlı Hırvat ressam Mirko Bozic ise Mostar Köprüsü’nün şehrin imzası olduğunu vurgulayarak, “Köprü yıkıldığında 9 yaşındaydım. Ailemle Macaristan’daki bir sığınmacı kampındaydık. Yıkım haberini duyduğumda çok üzülmüştüm.” dedi.

EVLİYA ÇELEBİ, MOSTAR KÖPRÜSÜ İÇİN ŞÖYLE DEMİŞTİR:
“Seyrine doyum olmaz bu köprüyü, Sultan Süleyman Han’ın fermanıyla Abdülmennan Ağa oğlu Koca Mimar Sinan inşa etmiştir. Gökkuşağı gibi gökyüzüne boy salıp bir kayadan diğer kayaya bir kemer yapmıştır ki, güya cennet benzeri Bağdat’ta bulunan tak-ı Kisra’dır. Mostar şehrinin ortasından akan Neretva Nehri’nin üzerindeki köprü bina olunup iki başı kale gibi yapıldı ki şehrin bir tarafından diğer tarafına bu köprüden başka yerden geçmek hiçbir şekilde mümkün değildir…

Ve son olarak insanların yüreklerine hapsolmuş, Bosna Hersek’i tekrar tekrar yeşerten Mostar Köprüsüne armağan ettiğim mısralarım:

Özgürlüğe susamış bu kanlı topraklarda,
Bilge Kral’ın çocukları yeşertecek baharı.
Mostar’dan uçacak güvercinler özgürlüğe
Artık barış gelecek, çocuklar gülecek Anne

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.