Sıradaki içerik:

Nizamülmülk ve Nizam-ı Âlem

e
sv

Bırakma Beni / Never Leave Me

avatar

Dilhâne

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

(Okunma Süresi: 1 dakika)

İlk gösterimini 54. Antalya Film Festivali’nde yapan Bırakma Beni (Never Leave Me) 21 Eylül’de Türkiye sinemalarında izleyiciyle buluşacak. Türkiye ve Bosna Hersek ortak yapımı olan film, ülkemiz STK’larından Beşir Derneği sponsorluğunda çekildi. Filmin yönetmenliğini Kar (Snijeg) filmi ile 2008 Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası Büyük Ödülü’nü kazanan Aida Begic üstlendi. Bosnalı yönetmen, daha önce çektiği filmlerde de savaş mağduru kadın ve çocuklar üzerinde durdu. Film İsa, Ahmad ve Motaz isimli üç küçük Suriyeli yetimin, yetimhaneden ayrılıp yeni bir hayata başlamak istemesini konu alıyor. Filmin oyuncuları gerçek yetimlerden oluşuyor ve kurgu onların gerçek hayat hikâyelerine göre şekillendi.  Filmin çekimleri iki yıllık hazırlık döneminin ardından gerçekleşti. Film için, 13 ülkeden özel ekipler geldi. Filmin çekimleri sırasında 100’den fazla kişi görev aldı. 350’den fazla yetim çocukla atölye çalışmaları yapıldı. Çekimlerin büyük bir kısmı Şanlıurfa’da gerçekleştirildi. Çekimler Adana’da tamamlandı. Çekimler sonrasında da yetimlere sahip çıkıldı. Ana dilleriyle eğitim görebilecekleri okullara gönderilip kalacak yer temini yapıldı. Çeşitli film festivallerinde gösterimi yapılan Bırakma Beni, Çin’in Pingyao Film Festivali’nde En İyi İzleyici Filmi ve En İyi Yapımcı Ödüllerini aldı. Filmin tüm geliri yetimler yararına harcanacak. Biz de Dilhâne olarak 21 Eylül’den itibaren sinemalarda olacağız. Filmin ön satıştaki biletlerine birakmabenifilm.com sitesinden ulaşabilirsiniz.

 

Kaynaklar:

birakmabenifilm.com

sabah.com.tr

filmarti.com.tr

Bir insana erişmenin ve ruhuna dokunmanın en güzel yollarından biridir edebiyat. Kelimelerin birbiriyle olan aşkını anlatır ve bu anlatım sırasında insana dair olgularıyla bizlere dokunur. Dilhâne işte böylesine aziz bir uğraşın günümüzdeki temsilcisi olarak tüm topluma ulaşmayı amaçlayan bir edebiyat şiir ve fikir dergisidir.

Edebiyat sahip olduğu varlığın içerisinde bir fikre sahiptir. Bu fikirle kavurur cümleleri ve ortaya bir dünya mirası ortaya çıkarır. Varlık gösteren dışa vurum bazen bir düz yazı olur bazense bir şiir. Eğer fikir kendisi bir şiirde bulursa her kelimesinde adeta bir rengin onlarca tonuyla karşılaşır insan. Bu anlam zenginliği ise edebiyatı yeşertir, insanın özüne dokunmasını sağlar. Edebiyat, şiir ve fikirlerin insana sağladığı huzuru ve yüceliği fark eden birçok söz ve kalem ustası; ömürlerini bu alanda sarfetmişlerdir. Aynı manevi değeri arayan nice insanın varlığını hoşgörü ve güzellikle karşılayan Dilhâne dergisi bu arayışın karşılığı olarak yeni yazarlar için de bir platform görevi görmektedir.

Öyle ki söz edilen amacın sonucu olarak Dilhâne Dergisi, okuyucularından ve yazı yazarak bir uğraşı ortaya koymak isteyen herkesten yazılarını beklemektedir. Bu yazıları bünyesine katarak diğer insanlara ulaştırarak hem yazarın gelişimini desteklemektedir hem de yazara duygu ve düşüncelerini başka insanlara aktarma olanağı tanımaktadır. Eğer sizlerde yazılarınızı paylaşmak isterseniz ilgili bilgileri dilhane.net adresinde bulabilirsiniz.

Bir fikrin hamurunu edebiyat ve şiir ile yoğururken, toplumdan yazılar alarak bu uğraşa değer katmanın bir başka boyutu daha bulunmaktadır. Hiçbir bir karşılık beklemeksizin edebiyat şiir ve fikre duyulan saygıdan dolayı tüm bu uğraşları yine toplumla paylaşmak. Bu sebeple Dilhâne dergisi insanlara ulaşabilmek için aylık yayınlarını, yapılan söyleşileri, yazıları ve daha birçok yazılı ve görsel ürünü dilhane.net adresinde hiçbir maddi karşılık olmaksızın insanlarla paylaşmaktadır.

Bir yandan değişen dünyaya ayak uyduran bir yandan da sahip olduğu öze günden güne değer katmayı hedefleyen Edebiyat şiir ve fikir dergisi olarak farklı konularda ve çeşitli türdeki ele alımlarıyla edebiyat dünyasında emin adımlarla ilerlemeyi sürdüren Dilhâne dergisi, siz edebiyat aşıklarını da pür heyecanla beklemektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.