Sıradaki içerik:

Gece Vardiyası – 3

e
sv

Bir Züleyha Masalı

avatar

Dilhâne

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

(Okunma Süresi: 1 dakika)

Hissene aramak mı düştü Züleyha
Çöldü geçilecek meyl olmadan serâba
Huzur bu, gaye bu, dedin mutmaindin
Bir yusufçuk kanat çırptı ve büyülendin
Koştun peşinden çocuklar gibi sevinip
Külden yapılma Mağrip sokakları evindi
Bir göründü bir kayboldu yusufçuk
Bu rüyanın peşinden savruldun diyarlara

Hissene ağlamak mı düştü Züleyha
Koyu gece siyahı kirpiklerini boyadı da
Yokluğun binbir haline batırdın tek tek
Kirpik battı ay düştü yere sere serpe
Sonra uzandın bir el atımlık mesafede
Topladın düşen yıldız parçalarını
Bir bir saydın uzakları yakın edeni
Kurşuni bir ağıt yükseldi gökyüzünden
Asumanın pınarları bırakıverdi yükünü
Sordun bu ne kadar sürecek diye
Bir gün, üç gün, beş gün dinmedi, niye ?

Hissene yanmak mı düştü Züleyha
Zindan medreseydi, bıçak keskin terazi
Ateş denizinde dalgalardı yatağın
Solmuş yüzünde hüzün haleleri
Göz görmez dil söylemez ülkesinde
Bir prenses miydin yoksa bir deli mi
Sen ki
Kokusu Kenan’a merhem olanın
Zevcesi, bendesi, pervanesi…

Arif Topçu

Bir insana erişmenin ve ruhuna dokunmanın en güzel yollarından biridir edebiyat. Kelimelerin birbiriyle olan aşkını anlatır ve bu anlatım sırasında insana dair olgularıyla bizlere dokunur. Dilhâne işte böylesine aziz bir uğraşın günümüzdeki temsilcisi olarak tüm topluma ulaşmayı amaçlayan bir edebiyat şiir ve fikir dergisidir.

Edebiyat sahip olduğu varlığın içerisinde bir fikre sahiptir. Bu fikirle kavurur cümleleri ve ortaya bir dünya mirası ortaya çıkarır. Varlık gösteren dışa vurum bazen bir düz yazı olur bazense bir şiir. Eğer fikir kendisi bir şiirde bulursa her kelimesinde adeta bir rengin onlarca tonuyla karşılaşır insan. Bu anlam zenginliği ise edebiyatı yeşertir, insanın özüne dokunmasını sağlar. Edebiyat, şiir ve fikirlerin insana sağladığı huzuru ve yüceliği fark eden birçok söz ve kalem ustası; ömürlerini bu alanda sarfetmişlerdir. Aynı manevi değeri arayan nice insanın varlığını hoşgörü ve güzellikle karşılayan Dilhâne dergisi bu arayışın karşılığı olarak yeni yazarlar için de bir platform görevi görmektedir.

Öyle ki söz edilen amacın sonucu olarak Dilhâne Dergisi, okuyucularından ve yazı yazarak bir uğraşı ortaya koymak isteyen herkesten yazılarını beklemektedir. Bu yazıları bünyesine katarak diğer insanlara ulaştırarak hem yazarın gelişimini desteklemektedir hem de yazara duygu ve düşüncelerini başka insanlara aktarma olanağı tanımaktadır. Eğer sizlerde yazılarınızı paylaşmak isterseniz ilgili bilgileri dilhane.net adresinde bulabilirsiniz.

Bir fikrin hamurunu edebiyat ve şiir ile yoğururken, toplumdan yazılar alarak bu uğraşa değer katmanın bir başka boyutu daha bulunmaktadır. Hiçbir bir karşılık beklemeksizin edebiyat şiir ve fikre duyulan saygıdan dolayı tüm bu uğraşları yine toplumla paylaşmak. Bu sebeple Dilhâne dergisi insanlara ulaşabilmek için aylık yayınlarını, yapılan söyleşileri, yazıları ve daha birçok yazılı ve görsel ürünü dilhane.net adresinde hiçbir maddi karşılık olmaksızın insanlarla paylaşmaktadır.

Bir yandan değişen dünyaya ayak uyduran bir yandan da sahip olduğu öze günden güne değer katmayı hedefleyen Edebiyat şiir ve fikir dergisi olarak farklı konularda ve çeşitli türdeki ele alımlarıyla edebiyat dünyasında emin adımlarla ilerlemeyi sürdüren Dilhâne dergisi, siz edebiyat aşıklarını da pür heyecanla beklemektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.