Bir Kepçe Hikayesi

Hikaye ve kıssalar dinlemeyi çok severim, her hikayeden de kendimize bir ders çıkarmaya çalışırım. Geçenlerde otobüse bindim yanıma bir amca oturdu, benimle selamlaşarak aramızda bir muhabbet başladı. İlk sözü, “Allah kimseyi senin gibi yapmasın” dedi, bende “Amin diyerek, neden sorusunu yönelttim.’’ “Senin gözün görmüyor, hayat senin için çok zor oluyor değil mi” dedi, bende hayatımda zorlukların olmadığını engelliliği nasıl aşmaya çalıştığımızı dilimizin döndüğünce anlatmaya çalıştım. Amcadan ayrıldıktan sonra beni bir düşünce kapladı.

Bu tür soruların hayatımızda fazlalaştığını, insanların belki engelliliği, belki de haddi olmadan Yaradanı sorguladığını fark ettim. Ve aklıma çocukluğumdan beri dinlediğim beni çok etkileyen leylayla mecnun hikayesi geldi.

Bir beldede Leyla demiş ki tellala, “Halka haber ver meydanda kazan kurdurup herkese çorba dağıtacağım, toplanıp gelsinler”. Halk söylenen yere ellerinde tabak, tencere, kovalarla toplanmaya başlamış, herkes fazla çorba alma telaşındaymış. Bizim Mecnun’da sessiz sedasız sıranın kendisine gelmesini bekliyormuş.

Herkese yemekler dağıtılıyor sıra mecnuna gelince Leyla elindeki kepçeyi kaldırdığı gibi Mecnun’un kafasına vuruyor, Mecnun tebessüm ediyor ve tekrar sıraya geçiyor. Leyla tekrar Mecnun’un kafasına kepçeyle vurunca, halkta Leylanın yaptıklarına karşı bir homurdanma başlamış. Arkadaşı, “Yahu Mecnun, bu kadarda olmaz Leyla’nın sana yemek vereceği yok, kendine yazık etme, gururunla oynatma” deyince. Mecnun biraz sinirli, biraz sitemli bir şekilde “Olmasaydı bana meyli, vurur muydu kepçesini Leyli bana bakın bana oncanız arasında seçti de benim başımı yardı”. diyor. Anlayacağınız halk Mecnun’a kızayım derken Leyla’yı kötülemeye durmuş. Nankörlüğe bakın ki iki dakika önce elinden çorba alıp sevdikleri kimseyi, zahirine aldandıkları bir hadise yüzünden, hemen yerin dibine sokuyorlar. Belki diyeceksiniz Leyla’nın yaptığı işidir, ne diye herkesin içinde Mecnun’u rezil ediyor? Vuran da memnun vurulan da. O zaman bize karışmak düşmez. Leyla dilerse halk içinde dilerse tenhada vurur. Onun işine karışılmaz. Mecnun da sadık bir aşıksa Leyla ile arasına kimseyi almaz.

Rahmetli Abdurrahim KARAKOÇ bir şiirinde diyor ki:

“Her ne kusur varsa geçen zamanda, suçsuzdur aynalar ela gözlü yar,
Mecnunlar mevlayı bulursa canda, el olur Leylalar ela gözlü yar”.

Bende halime şükrederek hep dedim ki, gözü görmeyen kul da Rabbinden memnun, inşallah Rabbimde gözü görmeyen kulundan memnundur.

(1) Yorum
  • Kepçe hikayesini yıllar önce tiren yolculuğunda bir öğrenciden duyup gülmüştüm fıkra diye. Şimdi bambaşka bir anlamda ve bir bakış açısı verdi etkileyici

Yorum Yaz
İlginizi Çekebilir
Yerin Altındakiler, Üstündekilerden Çok

Hikaye ve kıssalar dinlemeyi çok severim, her hikayeden de kendimize bir ders çıkarmay...

Boşluk

Hikaye ve kıssalar dinlemeyi çok severim, her hikayeden de kendimize bir ders çıkarmay...

Hayali Olmayanın Hayatı Var Mıdır?

Hikaye ve kıssalar dinlemeyi çok severim, her hikayeden de kendimize bir ders çıkarmay...