Beyaz Kalır mı Gece?

Sevdalısına hasret kaldığı gibi özlem çektiğimiz kar nihayet lapa lapa gökyüzünden süzülmeye başlamıştı. İnsanoğluna verdiği zahmet ve sıkıntılardan dolayı soğuk yüzlü görünse de her şeyden arınmış, bütün inceliği ve sadeliğiyle süzülmeye devam ediyordu. İçimizde naif duygular uyandıran beyazlık, adeta ruhumuzu dinlendiriyordu.

Yeni uyanmıştım. Gözlerimi ovalayarak pencerenin önüne geldiğimde yeni bir hayata gözlerimi açmış gibiydim. Sessizliğin ve huzurun sebebini ise şimdi anlamıştım. Tüm zarafetiyle misafir gibi duruyordu kar. Ondandır ki güneş bugün gönlümde açmıştı. Beyazlığa baktıkça geçmişe giden bir otobüste yolcu gibiydim sanki.

İçim yanar bazen. Gece sobanın tavana vuran ışığıyla uyuduğum günleri hatırlayınca hüzünlenip giderim. Kışın kar yağıp yağmadığını evimizin cılız lambaya bakıp anladığımda ve sabah uyanıp sobanın üzerinde gevremiş yufkanın kokusu burnuma gelince, mutlu günleri hatırladıkça süzülüyor gözlerimden yaşlar. Her anını özlemle, hasretle hayal ettiğim eski günlerim gurbet ile harmanlanınca bambaşka bir ıstıraba dönüşürmüş onu anladım. Gözlerimden yaşlar süzülmeye devam ediyordu. Kalbimin payına düşen ise sadece hüzündü. Eski dem yok artık. Ne çok göçüp gidenler olmuş yıllar geçmiş üzerinden. Her şey çok çabuk geride kalmış.

Üzülüyorum. Soba görmeden büyüyen ya da büyüyecek olan çocuklara. Onlar hiçbir vakit bir sobanın üzerinde kaynayan çaydanlığın sesini işitemicek, demlikte pişen çayın kokusunu genizlerine bir tütsü gibi çekemicek. Karlarla oynayıp evlerine geldiklerinde ıslak eldivenlerini bedenine değdirmeyecekler. Üzerinde pişen kestanenin ne sivri uçlu bir bıçakla çizilmesini görebilecek ne de gece vakti sobanın kapağından tavana yansıyan ateş dansını seyredemeyecekler. Belki de tam manasıyla ısınmanın ne olduğunu bilmeyecekler..

Fatmanur Yıldızdal

(2) Yorum
Yorum Yaz
İlginizi Çekebilir
Erguvan

Sevdalısına hasret kaldığı gibi özlem çektiğimiz kar nihayet lapa lapa gökyüz&...

Ve Adına İnsan Dendi

Sevdalısına hasret kaldığı gibi özlem çektiğimiz kar nihayet lapa lapa gökyüz&...

Kendini Tekrarlamak

Sevdalısına hasret kaldığı gibi özlem çektiğimiz kar nihayet lapa lapa gökyüz&...