Sıradaki içerik:

Bir Olur

e
sv

Beşik

avatar

Dilhâne

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

(Okunma Süresi: 1 dakika)

Mabedin önünde duran aşılmaz eşik
Nurun altında topraktan sallanan beşik
Açtım gözümü sabaha sanki bir değişik
Geçmişin geleceği gizli bir noktada birleşik
 
Yerden göğü yarıyor tek boynuzlu at
Kolay değil ki yürümesi ince boylu sırat
Düşün nasıl da zarif yaratılmış sanat
Anlarsan eğer büyük sır bu saltanat
 
Beyaz karaya bulanmış kanıyor yeryüzünde
Boynu eğilen başağın süzülüyor gözyaşı yüzünde
Yerleşti hayır ile şer dört odacıklı adanın içinde
Ahdi var asi olanın tek gözlü nefsin elinde
 
Yoksa özünde dirhem kadar merhameti
Faydası olmaz ne yazık ki varsa da insaniyeti
Topraktan beşikte nice canlar oyalanıp gitti
Son nefesi verdiğin anda artık oyun bitti
 
Okursan kâinatı her satırda farklı bir mana var
Dört mevsim yaşadığını son baharda ancak anlar
Cahildir ne kendisi bilir ne de bilene sorar
Sırra erenin gönlü Hakk’ın ateşiyle yanar
 
Aralıkta aralanmış sonsuz karanlık bir kapı
Geçmişin pişmanlığı ile avunur vicdanın sabrı
Can boğaza gelince görür çetin olan azabı
Yusuf olsan da kaybolmazmış o anda benliğin ıstırabı

Yusuf Koray

Bir insana erişmenin ve ruhuna dokunmanın en güzel yollarından biridir edebiyat. Kelimelerin birbiriyle olan aşkını anlatır ve bu anlatım sırasında insana dair olgularıyla bizlere dokunur. Dilhâne işte böylesine aziz bir uğraşın günümüzdeki temsilcisi olarak tüm topluma ulaşmayı amaçlayan bir edebiyat şiir ve fikir dergisidir.

Edebiyat sahip olduğu varlığın içerisinde bir fikre sahiptir. Bu fikirle kavurur cümleleri ve ortaya bir dünya mirası ortaya çıkarır. Varlık gösteren dışa vurum bazen bir düz yazı olur bazense bir şiir. Eğer fikir kendisi bir şiirde bulursa her kelimesinde adeta bir rengin onlarca tonuyla karşılaşır insan. Bu anlam zenginliği ise edebiyatı yeşertir, insanın özüne dokunmasını sağlar. Edebiyat, şiir ve fikirlerin insana sağladığı huzuru ve yüceliği fark eden birçok söz ve kalem ustası; ömürlerini bu alanda sarfetmişlerdir. Aynı manevi değeri arayan nice insanın varlığını hoşgörü ve güzellikle karşılayan Dilhâne dergisi bu arayışın karşılığı olarak yeni yazarlar için de bir platform görevi görmektedir.

Öyle ki söz edilen amacın sonucu olarak Dilhâne Dergisi, okuyucularından ve yazı yazarak bir uğraşı ortaya koymak isteyen herkesten yazılarını beklemektedir. Bu yazıları bünyesine katarak diğer insanlara ulaştırarak hem yazarın gelişimini desteklemektedir hem de yazara duygu ve düşüncelerini başka insanlara aktarma olanağı tanımaktadır. Eğer sizlerde yazılarınızı paylaşmak isterseniz ilgili bilgileri dilhane.net adresinde bulabilirsiniz.

Bir fikrin hamurunu edebiyat ve şiir ile yoğururken, toplumdan yazılar alarak bu uğraşa değer katmanın bir başka boyutu daha bulunmaktadır. Hiçbir bir karşılık beklemeksizin edebiyat şiir ve fikre duyulan saygıdan dolayı tüm bu uğraşları yine toplumla paylaşmak. Bu sebeple Dilhâne dergisi insanlara ulaşabilmek için aylık yayınlarını, yapılan söyleşileri, yazıları ve daha birçok yazılı ve görsel ürünü dilhane.net adresinde hiçbir maddi karşılık olmaksızın insanlarla paylaşmaktadır.

Bir yandan değişen dünyaya ayak uyduran bir yandan da sahip olduğu öze günden güne değer katmayı hedefleyen Edebiyat şiir ve fikir dergisi olarak farklı konularda ve çeşitli türdeki ele alımlarıyla edebiyat dünyasında emin adımlarla ilerlemeyi sürdüren Dilhâne dergisi, siz edebiyat aşıklarını da pür heyecanla beklemektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.