Sıradaki içerik:

Gece Vardiyası – 4

e
sv

Beni Trenler Alsız Terliksiz Yürüyemem

avatar

Havva Mercan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

(Okunma Süresi: 2 dakika)

Saklandı.

Çiçeklerin üstünden çaresizce geçerek ve bir böceği ezerek, titretti ölümü. Gün bugündü. Dün günündü. Yarın geldi çattı. Şimdi korku kalbini yerinden taşıyacaktı neredeyse. Evet taşıyacak. Kalp taşınmaya hazırlanıyorsa göğüs kafesinden, toparladığı şeyler arasında yarınlara sarıp sarmaladığı tek şey çocukluğudur. Bunu görebiliyordu. Gürültülü trenler geçiyordu üstlerinden. Ve saklandığı yerden görebiliyordu annesi ve kardeşlerinin üzerinde ani iniş yapan yolcu vagonlarını. Görüyordu, tren, tek başına bütün olarak inmiyordu göklerden. Parçalanarak ve parçalamak üzere yolları, tel tel vagonlar halinde, savrula yıkıla ve yıkarak umutları, düşüyordu.

Saklandığı yerden izliyordu trenin dumanlarını. Bir anlık bir hareketsizlik kapladı etrafı, dikkat kesildi susmaya. O an böceği hatırladı. Ürktü ve ürperdi hemen ardından. Biraz daha hareket etmeden ayaklarına baktı. Ayağını yavaşça kaldırırsa eğer, bir ümit, yaşatabilecekmiş gibi onu, öyle bir duanın kabulünü arz eder gibi yavaş kaldırdı ayağını. O incelmişti. İncecik olmuştu. Adeta bir kumaş gibi serilmişti yere. Tutamadı kendini. Elini ağzına tıkayarak ve ısırarak mor dudaklarını, ağladı. Hıçkırıkları dolup taştı midesinde, açlığı yatıştı. Ağladı, susuzluğunda boğulacak gibi oldu.

Sesler duyuldu. Böceği unuttu, annesini hatırladı, birde Selim’i ve kavruk saçlı Lara’yı. Onlarla oynadığı oyunlarını aldı bir eline umut niyetiyle, böceğe baktı, annesi…

Annesi trenlerin dumanında, uykusu ağır. Başka diyara meyilli, kâinata sağır. İlerliyordu vagonlar, sesler geliyordu yeniden ve enkazın içinden bir telsiz sesi yankılandı, durdu, dinledi. Trenin indiği yerde hiç yolcu kalmadığını öğrendi. Selim ve Lara’yı özledi şimdiden. Elini sıkıştırdı yine ağzına, hıçkırdı.

Hızlı bir karar alarak çömeldiği yerden doğruldu. Birkaç yıl birden büyüdü ayağa kalkana dek. Korkusunu soyundu, böceğin yanına bıraktı. Yiğit bir delikanlı oldu. Biraz toprakla birlikte böceği kucakladı öptü. Lara’yı öper gibi, Selim’i uykusunda izler gibi. Trenin geldiğini fark etti, vagonlar dökülmeye başlıyordu. Ailecek seyahate çıkmayalı ne kadar uzun zaman oldu dedi. Treni kaçırmamak için delice koşan bir yolcu gibi değil, savaşı kazanmış, fetihten sonra yurduna dönen komutan edasıyla. Başı dik, vakur ve göklerden bir yerden nefes alır gibi doldurdu ciğerini. Böceği ve toprağını yavaşça bıraktı terliklerinin yanına. Büyüdüğü için bu terlikler ona olmazdı artık. Ayağa kalkıp kolunun üstüyle iki gözünü birden bir çırpıda sildi. Vagonlar, iniyordu, gördü. Tam vakti. Yalın ayak, yürüdü, trene binmek niyetiyle. ‘’Anne yetiştim merak etme sen’’ dedi içinden. Yürüdü, yürüdü. Vagonların ayrılmaya ve dumanlamaya başladığı enkaza doğru.

Ve işte tren geldi, yolcularını öldürüp yüklendi bir kez daha, dumandan nefesler aldılar. Yaşadılar sonsuz kere. Annesi, Lara, Selim ve son anda da o. Tek farkla ki anne ve kardeşleri zorla, o ise gönüllü ve bile isteye binmişti trene…

Gittiler böylece. Böcek kaldı.

(SURİYE’YE İTHAFEN..)

Soyadım Mercan, adım bilinmeyecek muhtemelen.1995 Konya doğumlu. 3 yıl Konya 2 yılda İstanbul'da medrese eğitimi gördüm. Ardından Konya da müderrisliğe başladım ve halen de göreve devam etmekteyim. Konya'(m)a ayrı, okumakla bu dünyadan kurtulabildiğim için kitaplara ayrı hayranımlığım var. Hayatımda okuduğum en güzel kitap ise tereddütsüz talebelerim. Onun için, mesleğime olan iştiyakımın hergün artması duasındayım. Küçük yaşta annemi kaybetmemle gi̇rdi̇ği̇m çıkmazlar her defasında yolumu okuma ve yazma ile kesiştirdi. Güzergâhım böylelikle oluştu. (bir fatihanızı esirgemezsiniz değil mi) Zamanla yazı ile ifade kimliğim oldu. Bu vesile ile faydalı olmayı arzu ediyorum. Artakalan zamanlarımda da istasyon bakıyorum. Umudumu yitirmeyeceğim, hâlâ bir gün gelebilir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.