Bekleyiş

Sonbahar mevsiminin bu kadar soğuk olduğunu bilmezdi. Daha önce kış aylarında üşümüşlüğü olmuştu aslında, yabancısı değildi bu soğuğun. Ancak yeni tanışmıştı; yalnızlığın, kimsesizliğin ve çaresizliğin beraberinde getirdiği soğukla. Üşüyordu, hem de çok… Ancak ruhunu titreten bu soğuğun bir tarifi yoktu. İki elinin arasında duran başını kaldırıp gözlerini sonsuzluğa dikti. Önünde uçsuz bucaksız bir mavilik… Göz bebeklerini denizin ve gökyüzünün kesiştiği noktada, küçük bir karartının belirmesini beklerken buldu. Ağlayan çocukların sesini duymamak için dalga seslerine odaklanmış, balıklarla dertleşiyordu. Alışamadığı, belki de alışmak istemediği tek şeydi çocukların gözyaşları.

Güneş terk ederken derileri kemiklerine yapışmış çocuklar ülkesini, tükenen umutları karşılıyordu beliren yıldızlar. Ay ışığının sahile vurduğu saatlerde açtı elini semaya. Baş başaydı kudretlilerin en kudretlisiyle. Önce avuç içinde dolandı dudağından dökülen kelimeler. Semaya yükselirken duaları, deniz suyuna karışıyordu gözyaşları. Deniz suyu kadar tuzluydu göz pınarlarından akan yaşlar. Tam yedi damla düştü… Soğuk tuzlu sulara karıştı mazlumların sessiz çığlığı. Yadırgamadı balıklar yedi damla gözyaşını. Yedi milyar insanı boğmaya yeter de artardı bu gözyaşları. Yabancısı değildi bu denizler gözyaşlarının. İnsanoğlunun aksine, unutmamıştı kıyıya vuran cansız bebek bedenlerini. İnsanoğlunu helak etmek istercesine öfkeyle köpürüyordu dalgalar. Boğmak istiyordu öfkesiyle insanlığı. Yaşayan yalnızca bedenlerdi, insanlık çoktan ölmüştü aslında. Ancak farkındaydı denizler, semaya yükselen hiçbir duanın karşılıksız kalmayacağını.

Güneş doğunca her şey düzelir zannediyordu. Oysa her sabah acı feryatlar eşlik ediyordu günün ilk ışıklarına. Kimi açlıktan, kimi hastalıktan can veren çocukları karşılıyordu kara toprak. Umut muydu geride kalanları ayakta tutan şey yoksa çaresizlik mi bilinmez. Ölümün ayırdığı insanları yine ölüm birleştirecekti. Bunun inancıyla ölümü bekliyordu hasretle çarpan yürekler…

Enes Özbey

(1) Yorum
  • Okurken hissediyorsun. Çok güzel olmuş.

Yorum Yaz
İlginizi Çekebilir
Erguvan

Sonbahar mevsiminin bu kadar soğuk olduğunu bilmezdi. Daha önce kış aylarında üşüm&uu...

Ve Adına İnsan Dendi

Sonbahar mevsiminin bu kadar soğuk olduğunu bilmezdi. Daha önce kış aylarında üşüm&uu...

Kendini Tekrarlamak

Sonbahar mevsiminin bu kadar soğuk olduğunu bilmezdi. Daha önce kış aylarında üşüm&uu...