Sıradaki içerik:

Gece Vardiyası – 3

e
sv

Bekiriye Camii / Yemen

avatar

Asiye Eroğlu

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

(Okunma Süresi: 1 dakika)

“Camiden istifade eden miIIet ve camiden istifade eden devIet, yükseImiştir” sözünü şiâr edinen Devlet-i Aliyye İslam dünyasına birçok eser kazandırmıştır. Camiler dini değerlerin dışında önemli bir yere sahipti Osmanlı toplumunda. Özellikle toplumun sosyal ve kültürel bakımdan gelişmesinde ve birbiri ile daha iyi iletişim kurmasında büyük bir rol üstlenmekteydi. İran’dan Endülüs’e, Kuzey Afrika’dan Anadolu’ya Osmanlı izleri halâ canlılığını korumaktadır. Sultan Selim’in 1517’de Mısır’ı fethetmesiyle Osmanlı’ya bağlılığını ilan eden ve Kanuni Sultan Süleyman döneminde de Osmanlı idaresine giren Yemen’de birçok kent ve bölgede Osmanlı’ya ait eserler hala ayakta duruyor.

Bu güzelliklerden bir tanesi de Sana şehrinde bulunan Osmanlı eserlerinin en eskisi olan ve Osmanlı mirasının sembolü haline gelen Bekiriye Camii… Bekiriye Camii, “El-Bekiriyye Camii” ismi ile de anılmaktadır. Yapı, Osmanlı’nın Yemen’i ilk aldığı dönemin Yemen Beylerbeyi Hasan Paşa tarafından 1597 yılında yaptırılmıştır. Cami Hasan Paşa’nın çok sevdiği ve caminin inşası sırasında vefat eden emir erinin ismini taşıdığı rivayet edilir. Klasik Osmanlı mimarisiyle inşa edilen ilk eser olma özelliği taşıyan cami, Arap mimarisinden farklı olarak minber ve müezzin mahfillerinin yanı sıra minberin iki yanında bulunan devasa mumlarıyla da dikkati çekiyor. Bekiriye Camisi, iç mimarisiyle içinde bulunduğu tarihi Bab el-Yemen kentindeki diğer camilerden ayrılıyor. Klasik Osmanlı mimarisinde inşa edilen cami geniş avlusu, minberi, mihrabı, müezzin mahfili ve duvarlarındaki işlemeleri ile klasik Osmanlı mimarisinin bütün özelliklerini taşıyor. Caminin en önemi özelliklerinden birisi ise hiçbir sütun olmadan inşa edilmesidir.

Caminin ana dayanağı  görkemli kubbesidir. İlk kapsamlı restorasyonu Sultan Abdülhamid döneminde yapılan cami, Türkiye-Yemen ortaklığıyla 2010 yılında tekrar restore edildi. Son çalışmalar kapsamında caminin kubbesi ve kabirleri onarıldı. Kapısında halâ Sultan Abdülhamid’in tuğrası bulunan caminin yan avlusunda Yemen’de görev yapmış 19 Türk subayının kabirleri yer alıyor. Tarihi Sana şehri 400 yıllık Osmanlı hakimiyeti sırasında, üzerindeki Osmanlı eklemeleri ile orijinal görünümüyle bugün varlığını koruyor. XVI. yüzyıl yapısı olan Bekiriye Camii, kendine özgü işlevsel özelliklerini ve mimarisini halen koruyan, günümüzde ibadete açık olan Osmanlı mirası bir camidir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.