Sıradaki içerik:

Gece Vardiyası – 4

e
sv

Başla

avatar

Amine Yamaç

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

(Okunma Süresi: 2 dakika)

Gülümse ve dinle. Bundan önce yazdığım iki yazının başlığı. Sizce neden ilk başlığım gülümse olmuştur. Çünkü bir işe gülümseyerek başlamayı önemsiyorum. Müslüman için başlangıç besmele çekmektir. Ama nasıl besmele çekildiği benim için önemli. O yüzden önce yüzümüzü güldürdük. Sonra dedik başlamadan önce bir etrafa kulak verelim. O yüzden devamını dinle ile getirdik. Belki arada başka başlıklarda vardır. Ama ben tez canlı bir insan olduğum için çok bile dayandım. Artık başlamanın sırası geldi anlayacağınız. Bismillah diyelim ve yola çıkalım.

Bir pazartesi gününü düşünün haftanın başlangıcı değil mi? Her hafta hiç korkmadan çıkar karşımıza. Hadi bakalım der, neler göreceğiz bu hafta. Türlü türlü şeyler gelir başına. Bazısı kızar sevmez. Nereden geldin be diye sitem eder. Ama hiç kırılmaz. Haftaya yine aynı gün aynı saatte bizimle olur. Sizce pazartesinin bu tutumu bizim için bir ders değil mi? Korkusuz bir gün olabilmeyi başarıyor. Yoluna engeller koyanlara aldırmıyor. Kızana küsmüyor. Kötü söze karşılık vermiyor. Hatta neredeyse diyor ki –siz konuşa durun bu yol benim, bu dava benimle-. Vay be ne pazartesiymiş…

Peki ya bizler pazartesi olabiliyor muyuz? Yoksa çıkan ilk engelde yelkenleri suya mı indiriyoruz. Benim Fatma ablam var hep derki “Âmineciğim, insanın hep yedekte bir B planı olmalı” . Fatma abla o kadar haklı ki. Korkusuz pazartesi olmak isteyen herkesin bir B planı olmalıdır. Yoluna taş çıkınca takılmak yerine üstünden atlamayı akıl etmesi için.

Yeni başlangıçlar yapmaya hepimiz bayılırız. Ruha iyi gelen bir tarafı vardır değil mi? Yeni bir yolculuk, yeni bir kitap, yeni bir iş. Örnekler çok fazla. Hepsi bir başlangıç ifade eder. Durgun düzene heyecan katar başlamak. Hatta bence heyecanla yeni başlangıçlar kardeştir. Böyle içimiz kıpır kıpır olur. Çünkü daha önce denemediğimiz bir deneyim. Ayrıca başlangıç yapmak bizi rutin sıkıcı bir hayattan uzak tutar. Dedim ya çünkü başlangıç heyecanı tetikler. Mesela düşünelim. Bir kitaba başlayacağız. Kitabın adı “Enteresan Başlıklı Yazılar” olsun. İçinizde bir heyecan olmaz mı neyle karşılaşacağınıza dair. Bu en küçük örnek tabi ki. Bazıları meslek seçmek için Üniversite’ye başlar. Bu daha büyük bir heyecan. Çünkü bütün hayatımızı kapsar. Böyle böyle birçok örnek var hayatımızdan.

Aslında işin esprisi, uzunu, kısası; başlamaktır. Başlamak, var olmak demektir. Aklınızda sonsuz sayıda plan proje çizin. Yolculuklara çıkın, kitaplar yazın. Ama birisi için bir besmele çekmezseniz asla var olamayacaktır. Başlamaktan asla korkmayın. Pazartesi olun. İçinde ne var, size ne getirir bilmeden başlayın bazen. Bazen plan yapıp başlayın. Bilmiyorum nasıl biz tarzınız olur. Ama lütfen hayallerinizi sadece hayal olarak bırakmayın. Siz bir bismillah çekin, Rabbimiz yardıma koşacaktır. Hep söylemez miyiz “ Sefer bizden, zafer Allah’tan” diye. Bu sözü etraflıca düşünün.

Korkusuz pazartesi olmanız duası ile…

1996 yılının 12 Haziranında, Sivas’ın elli haneli küçük bir köyünde dünyaya geldim. Şuan 22 yaşındayım. Kocaeli üniversitesinde çalışma ekonomisi okuyorum. Asıl kendim olarak yaptığım iş ise, İHH İnsani Yardım Vakfının Kocaeli şubesinde Lise Başkanlığı yapıyor olmam. Bu dünyadan gençler için bir fidan da olsa dikmiş olarak geçmek en büyük duamdır. Yazarlık hayatımı da bu güzellik üzerine inşa ediyorum. Edebiyat alanında en büyük ilgim şiire olmasına rağmen şiir yazamıyorum. Fikir yazılarında ve gezi yazılarında şimdilik kendimi bulabiliyorum. Belki bir gün ‘Şair Hanım’ olmak da nasip olur. Kitap okumak ve fotoğraf çekmek fani dünyanın bende ki tutkularıdır. Kendimi tanımlarken kullandığım, başka hiçbir fazlalığa gerek bırakmayan iki kelime var onları da belirterek son vermek isterim. Heyecan ve heves yeterli 22 yılı özetlemek için.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.