Sıradaki içerik:

Gece Vardiyası – 3

e
sv

Aylan’amamak

avatar

Dilhâne

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

(Okunma Süresi: 1 dakika)

Ah be çocuk
ne gezersin mavi kıyısında sularımızın
Milli servetimizi ürkütür
minik morarmış topukların

Hatırlatma bize
ölümün soğuk yüzünü
Git top tüfek altında
can ver
uzak ol
Uzak
“uzaklarımız”da bile olma

Mutlu müreffeh bir toplumuz
ne kadar da uzak bize şiddet
Kan tutar hem bizi
Uykumuz kaçarsa
gözaltı torbalarımız şişer
Hem sonra düşer
Üretim
Azalır payımıza düşen gayrisafimillihasıla

Ah be çocuk
anımsatma
biz çoktan öldürdük
içimizdeki rahmet kelebeğini
kanatlarında baharı kokardı çiçekler
Gün battı ve öldü kelebek
Bahar uzak bize
yeşil ve tomurcuk uzak

Ah be çocuk
Hatırlatma yeşil kırlarımızın papatya kokularını
Aylanmak düşmez bize
Mesaiyi doldurduk
Bugün git, yarın öl

Üşütür bizi donuk bakışların
Git
Can ver taa uzaklarda
düğmesine basılmış
teknolojik silahlarımız altında mesela

Uzak dur
yaklaşma
Terletme kahr-amanlarımızın
Tetikteki ürkek parmaklarını
Mesaiyi doldurduk
Aylanmak düşmez bize
Bugün git gerekirse yarın öl

Mahmut Aslan

Bir insana erişmenin ve ruhuna dokunmanın en güzel yollarından biridir edebiyat. Kelimelerin birbiriyle olan aşkını anlatır ve bu anlatım sırasında insana dair olgularıyla bizlere dokunur. Dilhâne işte böylesine aziz bir uğraşın günümüzdeki temsilcisi olarak tüm topluma ulaşmayı amaçlayan bir edebiyat şiir ve fikir dergisidir.

Edebiyat sahip olduğu varlığın içerisinde bir fikre sahiptir. Bu fikirle kavurur cümleleri ve ortaya bir dünya mirası ortaya çıkarır. Varlık gösteren dışa vurum bazen bir düz yazı olur bazense bir şiir. Eğer fikir kendisi bir şiirde bulursa her kelimesinde adeta bir rengin onlarca tonuyla karşılaşır insan. Bu anlam zenginliği ise edebiyatı yeşertir, insanın özüne dokunmasını sağlar. Edebiyat, şiir ve fikirlerin insana sağladığı huzuru ve yüceliği fark eden birçok söz ve kalem ustası; ömürlerini bu alanda sarfetmişlerdir. Aynı manevi değeri arayan nice insanın varlığını hoşgörü ve güzellikle karşılayan Dilhâne dergisi bu arayışın karşılığı olarak yeni yazarlar için de bir platform görevi görmektedir.

Öyle ki söz edilen amacın sonucu olarak Dilhâne Dergisi, okuyucularından ve yazı yazarak bir uğraşı ortaya koymak isteyen herkesten yazılarını beklemektedir. Bu yazıları bünyesine katarak diğer insanlara ulaştırarak hem yazarın gelişimini desteklemektedir hem de yazara duygu ve düşüncelerini başka insanlara aktarma olanağı tanımaktadır. Eğer sizlerde yazılarınızı paylaşmak isterseniz ilgili bilgileri dilhane.net adresinde bulabilirsiniz.

Bir fikrin hamurunu edebiyat ve şiir ile yoğururken, toplumdan yazılar alarak bu uğraşa değer katmanın bir başka boyutu daha bulunmaktadır. Hiçbir bir karşılık beklemeksizin edebiyat şiir ve fikre duyulan saygıdan dolayı tüm bu uğraşları yine toplumla paylaşmak. Bu sebeple Dilhâne dergisi insanlara ulaşabilmek için aylık yayınlarını, yapılan söyleşileri, yazıları ve daha birçok yazılı ve görsel ürünü dilhane.net adresinde hiçbir maddi karşılık olmaksızın insanlarla paylaşmaktadır.

Bir yandan değişen dünyaya ayak uyduran bir yandan da sahip olduğu öze günden güne değer katmayı hedefleyen Edebiyat şiir ve fikir dergisi olarak farklı konularda ve çeşitli türdeki ele alımlarıyla edebiyat dünyasında emin adımlarla ilerlemeyi sürdüren Dilhâne dergisi, siz edebiyat aşıklarını da pür heyecanla beklemektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.