Ateşe Körükle Gitmek

Son birkaç günde 200'e yakın noktada orman yangını çıktı ve birçok insanımız bu yangınları söndürmek için mücadele veriyor. Bu yangınları söndürmek için olay yerinde bulunan Jandarma ekipleri, itfaiyecilerimiz, emniyet personellerimiz; yardımlaşma dernekleri, sivil toplum kuruluşları gibi kurum ve kuruluşlardan insanların birçoğu günlerdir açlığı, susuzluğu ve uykusuzluğu kendilerine azık edinip alevlerle savaşıyorlar. Bu manzara Anadolu coğrafyasında yaşayan birçok insanın başına geldiğinde gösterebileceği bir kahramanlık örneğidir. Fakat bir grup insan da var ki bu yangını siyasi yahut politik emelleri için bir fırsata çevirip Türkiye'yi sosyal bir yangın yerine çevirmek istiyor.

Birileri yangından istifade ederek bu ülkede karışıklık çıkarmanın, ülkenin kurumlarını yıpratmanın, birbirine düşürmenin, yöneticileri eleştirmenin ve mücadele eden insanların motivasyonunu kırmanın derdinde. Özellikle sosyal medyada etki gösteren bu insanlar kötü niyetli ve kasıtlı bir şekilde toplumu birbirine düşürmenin peşindeler. Mahalle yanarken saçını tarama derdinde olanlar da var yangına körükle koşup yalan haber üretmek ve sosyal medyada bu yanlış bilgileri yaymaya çalışanlar da…

Yangını bahane edip devletine saldıranlar, ülkesini küçük düşürmeye çalışanlar, siyasi rant peşinde koşanlar yangın sorumlularından çok farklı değildir.

Tabii bunlar Sadece sosyal medyada faaliyet göstermiyor aynı zamanda yangın bölgelerinde yanlış bilgi yayarak; İşte şu kişi şurada da yangın çıkarmaya çalışıyor gibi yanlış bilgiler yayarak orada toplumsal bir infial oluşturmaya çalışıyor. Bu yangınlar nasıl çıktı kim çıkardı başlama esnasında herhangi birinin kastı var mı ihmal var mı hata var mı diye bakmak lazım. Yangın esnasında başka şeyleri bir kenara bırakıp yangını söndürmeye odaklanmalıyız.

Bir afet doğal ise toplumu birleştirir yapay ise ifsad edip ayrıştırır. Oluşan faciayı kontrol altına almakta zorlanmamız yapay oluşundandır. Gezi olaylarında ön saflarda bulunan bazı ünlü ama sanatçı olamayanlar yine meydanlara çıkıp hollywood tarzı oyunculukla devleti ve iktidarı yangın yerinde eleştiriyor. İşi gücü filim olan bu tipler toplumsal infial ve siyasi karmaşa üretmek için olay yerine ulaşan batının taşeron militanlarıdır. Onların memlekete dirhem faydaları olmaz. Yeşilçam ve günümüz sinema sektörü yüzünden memleketin kaymağını yiyen, lüks içinde yaşayan bu cahil şebekler hiçbir doğal afette yoktular ama şimdi bir anda türediler. Biri vardı bilmem hangi ülkeden uçak getirmiş gibi sosyal medyada parlattılar. Bir de İspanyol uçaklarının gelişine İspanyol’dan çok sevinip İspanyol sevdalısı kesilen biri çıktı. Oysa ki yangın söndürmek için yardıma gelen tüm yurt dışı ekipmanlar ülkeler arası anlaşmalar ile bedeli ödenerek kiralama usulü ile getiriliyor.
 

Bu süreçte Türk hava kurumu elinde bulunan uçaklar konusu önemli ve üzerine gidilmesi gereken bir konudur. Yıllarca Milletten toplanan yardımlar ve kurban derileri ile ayakta duran bu kurum bu uçakları nasıl onaramaz yahut yenisini neden almaz?
Daha bir iki ay önce bunların zarflarını dağıttık öğrencilerimize.
Sahi o küçücük çocukların harçlıklarını nereye harcadınız?

(0) Yorum
Yorum Yaz
İlginizi Çekebilir
Görme Engellilik Üzerine Notlar

Son birkaç günde 200'e yakın noktada orman yangını çıktı ve birçok ins...

Bizim de Gönlümüzde Yer Eden Bir İbrik Var Mı?

Son birkaç günde 200'e yakın noktada orman yangını çıktı ve birçok ins...

Anadolu'da Şiir İklimi Nasıl Başladı?

Son birkaç günde 200'e yakın noktada orman yangını çıktı ve birçok ins...