Sıradaki içerik:

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Kurucusu: Mehmet Emin Resulzâde

e
sv

Allah İçin Sevmek

avatar

Ahmet Hamdi Köksal

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

(Okunma Süresi: 1 dakika)

Dinimizde yeri çok önemli olan bir konu, sevgi… Allah Rasulü (s.a.v) buyuruyor:
“Canım kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. Yaptığınız takdirde birbirinizi seveceğiniz bir şey söyleyeyim mi? Aranızda selamı yayınız!”

Birbirimizi sevmeden ne birlik olabilir ne de bir işe koyulabiliriz. Birlik için atılacak temel de sevgidir. Peki hiç soruyor muyuz kendimize, neden ‘sevgi’ eksikliğimiz var diye! Öncelikle hatırlamak gerekir ki,

“Kalpleri birbirine ısındıran ancak Allah’tır.” (Enfâl, 63)

O halde bizde Allah Teâla’ya kalplerimizi birbirimize ısındırması için dua etmeliyiz. Buna örnek olarak söylenegelen dualardan biri:
“Allah’ım sevgini ve seni sevenin sevgisini ve seni sevmeye beni yaklaştıranın sevgisini bana nasip et.”
İnsanoğlu küsmek ve darılmak yerine sevmek için bahaneler aramalı. Evet, hepimizde bir takım hatalar var. Birbirimizin hatalarını aramaya devam ettiğimiz müddetçe kendi hatalarımızı göremeyecek ve sürekli sevgisizlik çukurunda boğulacağız.

Bizler, “Beni görmedikleri halde bana iman eden kardeşlerimi görmeyi çok isterdim.”
buyuran Hâzreti Muhammed (s.a.v)’in ümmetiyiz. Karşılıklı hukukumuzda bugün sevgi ve merhamete çok ihtiyacımız var. Allah Teâla’nın yardımıyla birlik ve beraberlik halkasında toplandığımız zaman birçok şeyin üstesinden gelebiliriz. İmanımızı kemâle erdirebilmek için bir başka hadis-i şerifte Allah Rasulü (s.a.v) bakın ne buyuruyor: “Kim Allah için sever, Allah için buğzeder; Allah için verir, Allah için vermezse imanını kemâle erdirmiştir.”

Allah Teâla’nın kalplerimizi birbirimize ısındırması duası ile sevgi ve muhabbetle kalın…

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.