Sıradaki içerik:

Hz. Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’nin Vefatı

e
sv

Ali’ye Mektup

avatar

Emrullah Atabey

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

(Okunma Süresi: 1 dakika)

Bu mektubu Dilhâne şairlerinden Emrullah Atabey yine Dilhâne yazarlarından olan Durmuş Ali Ertaş’a yazmıştır…

Azîz kardeşim,

Lugatımda seni hakkıyla selamlayacak kelimem olmadığı beyanı ile selam edeyim evvela.

Biliyorum hatrı kırk yıl süren kahveden hayalen içip, kâh sukut ile kâh dua ile sohbet ettiğimiz bir vakitte, uzaktan süslü parıltılarını gördüğümüz bir rüya bize bakıyordu. Gölgemiz arşın altında toplanıyordu da sessizce, bir biz anlamıyorduk belki.

Namaz vakti gelmişti. Namazdan sonra da çay vakti. Bir nevi ibadet sayılmaya başlanmıştı. Her yudumunda hamd zikri düşüyordu kalbimizden. Kâh gökyüzüne kâh toprağa. Birinden yemiş birinden mâ çıkıyordu. Bize yeşil bir mana vermek için belki. Yeşil dediğime bakma azizim, senin pür nur yüzün beyza. Yeşil cisme giydirilmiş libas. Sanıyorum babamızın indirildiği yerden geliyorsun sen de.

Sana bu mektubu yazarken hatrıma daha evvel yazdığım mektuplar geldi. İçerideyken babama yazmıştım ilk. Sonra onun içeriden bir arkadaşına. Sonra… Sonra görme engelli birini sevdiğini yazmış birine. Birkaç tuzlu sır ekildi şu satırlara. Bir arzu uyandı yine bende şimdi. Göğsüm meğer ne çok bıçak taşıyormuş içinde. Şu günü beklemişler hep oynamak için. Oynayan bıçak ne yapar bilirsin değil mi?

Akşam yazacaktım oysa sana. Bir anda müsait oldum. İşteyken yazdım. Daha yazarım. Ama her şeyi dememek lazım. Hem sözü yormayayım. Rahatsız olduğunu duyduk geçen. Şafi ismi hürmetine şifa verilsin inşallah güzel insan sana ve dahi tüm biz Müslümanlara. Ruh ve bedendeki tüm hastalıklarımız için.

Sevgi ve hürmet,
Ve dua ile…

İstanbul Üniversitesi, Dilbilimi bölümünden mezun, çeşitli dergilerde çalışmalarına yer verilmiş, 24 yaşında, arkadaşlarının çoğu hayata gözlerini yummuş kişilerden meydana gelir. (yazar burada okuduğu ve beğendiği yazarlardan söz etmektedir) Şiir ve öykü yazar. Eserse, yazarın tinsel ve içinde bulunduğu ortamı göz önünde bulundurarak, bazılarının da tabii olduğu Alımlama Estetiği çerçevesinde, kitap yorumu yapar. Artık bir klişe görüntüsü verilse de, fani ve faniliğinin bilincinde. Misafir olduğu dünyada Ev Sahibi'nin istediği surette yaşamaya çalışır. Ve bazen günde bir kitap okur. =)

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.