24 Mart 2023 , Cuma
Ana SayfaDenemeAlın Terinin Işıltısı

Alın Terinin Işıltısı

  • 3Dakika
  • 622Kelime

Hayat çalışmaktan ibaret desek yeridir. Yer, zaman, mekân fark etmeden herkesin üzerine basa basa söylediği “çalışmak” eylemi bir insan için olmazsa olmaz bir yükümlülüktür. Türü, şekli, mahiyeti değişse de insan çalışmak zorunda. Bu kesin. Çalışmanın sonunda ortaya çıkan emek de insanın aldığı en onurlu mükâfattır. Emeğinin peşine düşmek de bir kişinin dünya hayatındaki en değerli sorumluluklarından biridir. Emek varsa elbette bunun bir karşılığı da olmak zorunda.

“İşçininücretinialnınınterikurumadanveriniz.” buyuruyor Peygamber Efendimiz. Emeğin karşılığının geciktirilmemesi gerektiğine dikkat çekiyor. Emek vermek, bir iş için emek sarf etmek bir insanın yapacağı en onurlu davranışlardan biridir.

Emek, kutsaldır çünkü insanın özverisi vardır emeğin içinde. Vakti, saati, huzuru ve alnının teri vardır. İnsanın arzuladığı hedefe ulaşabilmesi için yürüdüğü yoldur emek. Huzurla ve rahat bir nefes alarak yaptığı işten mutluluk duyan insan bahtiyar bir insandır. Dünyada insanın kendi emeğinin karşılığından daha büyük bir lezzet yoktur. Kazanmanın, başarmanın, başını yastığa huzurla koymanın en kolay yolu kendi emeğinin karşılığını almaktır.

Hiçbir başarı tesadüf değildir. Çalışmadan, bir emek sarf etmeden başarı beklemek boşa zaman harcamaktan öte bir şey değildir. İnsan; elinden geleni en iyi şekilde yapmaya çalışacak, başarmak için tüm gücüyle emeğini ortaya koyacak. Geriye kalan güzel sonuçları beklemek. Er geç emeğinin karşılığını görecektir çaba gösteren.

Emeğe saygı göstermek alın terinin bereketine saygı göstermektir. Büyük emekler sonucunda ortaya konmuş bir çalışmayı küçümsemek emeğe yapılan en büyük saygısızlıktır. Emek kutsal ve bir o kadar da bereketlidir. Hayatı kolaylaştıran ne varsa büyük emekler sonucunda bizlere ulaşmakta. Bu yüzden emek bireysel bir mutluluk olduğu gibi toplumsal bir hoşnutluğu da beraberinde getirmektedir.

Sabahın bereketiyle uyanan ve helal rızık kazanmak için varını yoğunu ortaya koyan kişi en bahtiyar kişidir. Kimseye mihnet etmeden, bildiği yolda dosdoğru ilerleyen, emek harcayan ve bunun karşılığını da Hak’tan bekleyen kişi emeğin en sadakatli temsilcisidir.

Alın teri dökülerek elde edilen her çalışma helal kazanç yolunda atılan güzel bir adımdır. Çalışmanın, çabalamanın sınırı yoktur. İnsan her an bir yoğunluk içinde olarak üzerine düşen görevi en doğru şekilde yapar. Kendine sınırlar çizmez çalışmayı seven kişi. Her zaman daha iyiye ulaşmanın hesabıyla daha güzel başarılara imza atmak için çabalar durur. Bilir ki “İki günü eşit olan zarardadır.”

Emek öyle bir zenginliktir ki insanı yaşadığı müddetçe payidar eder. Alnı aktır emeğiyle kazananın. Boynu hiç eğri durmaz. Hırs yapmadan, gönülden işinin başında olur ve sabırla bekler huzuru. İşinin başında hakkıyla çalışan kişi kadar duruşu sağlam bir portre yoktur.

Helal kazanç emekten geçer. Emeğinin karşılığını almak isteyenler işlerini hakkıyla yaparak bu mutluluğa ulaşabilirler. Alın terinin ışıl ışıl parladığı bir yüreğe sahip olmak için hakkıyla çalışmak, elindeki işini en doğru şekilde yapmak ve emeğe saygı duymak gerekir.

0
0
0

İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Popüler Yazılar