Sıradaki içerik:

Gece Vardiyası – 3

e
sv

Ahmet Hamdi Köksal ve Dilhâne

avatar

Dilhâne

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

(Okunma Süresi: 1 dakika)

Bizim Yunus,
“Dostun evi gönüllerdir;
Gönüller yapmaya geldik” diyor.
“Gönül evi” yapmak herkesin harcı değil! Günümüz insanı, yüzbir katlı gökdelenler yapıyor amma, “gönül evi” yapmaya gelince, yaya kalıyor! Gönül yıkmak çok kolay, yapmaksa, zorların zoru. Tıpkı, Süleymaniye Camii yapmak gibi! “Haydi yık!” desen, yıkacak çok bulunur! Fatih Türbedarı Ahmed Âmiş Efendi’nin çok sevdiğim bir sözü var:

“Gökten düşenin parçası bulunur,
Gönülden düşenin parçası bulunmaz!” diyor, mübarek Allah dostu.

”Gönül yapma” Medeniyeti yıkılınca, insanımız, yıkıntının altında kaldı. “Gönül adamı” yetiştirecek ocağın ateşi söndü.

Osmanlı’nın bir büyük devlet, kerim bir devlet kurmasındaki en büyük âmil, “Tekke ve Zâviyeler”di. Geçen asrın başında, bu gönül ocakları, yabancılarla işbirliği yapan hâinler tarafından kapatıldı.

Bir boşlukla, hatta bir başıboşlukla karşı karşıya kaldık! Bu başıboşluk, hâlâ devam ediyor.

Şimdi, sağda solda, bu başıboşluğun, bu keşmekeşin sona ermesi, erdirilmesi için gayret gösterenlere şahid oluyor ve seviniyoruz. Ümit verici gelişmeler oluyor. Aydınlar ve aydın gençler arasında, bu boşluğu doldurmak, bu başıboşluğa son vermek gayretinde bir çok güzel insana ve birçok güzel faaliyete rastlıyoruz.

Bu gençlerden birisi tanıdım yakınlarda. DİLHÂNE isimli bir derginin Genel Yayın
Yönetmenliğini yapıyor:

Ahmed Hamdi Köksal

Dergide yapılan röportajlardan oluşan bir kitaba imzasını atmış Ahmed kardeş. Sevimli bir kitap olmuş:

Gönül Teline Dokunanlar

Gönül teline dokunanların her birisi de gönül insanı kimseler.

Ömer Tuğrul İnançer, Hayati İnanç, Yavuz Bülend Bakiler, Dursun Ali Tökel, Bahadır Yenişehirlioğlu, Sibel Eraslan, Mahmud Bıyıklı, Ahmed Maraşlı, Yusuf Duru, Bahtiyar Arslan, Recep Toparlı, Yunus Emre Özsaray, İbrahim Baran, Ozan Bodur, Erem Şentürk, Serdar Üstündağ, Mustafa Alican gibi güzel insanlar. Böyle güzel gönül dostlarını konuşturan ve bu güzel konuşmaları bir buket gibi biraraya getirip kitaplaştıran Ahmed Hamdi Köksal kardeşimi tebrik ediyorum.

Kitabı temin etmek için: https://www.hemenbakal.com/gonul-teline-dokunanlar

Muzaffer Doğan

Bir insana erişmenin ve ruhuna dokunmanın en güzel yollarından biridir edebiyat. Kelimelerin birbiriyle olan aşkını anlatır ve bu anlatım sırasında insana dair olgularıyla bizlere dokunur. Dilhâne işte böylesine aziz bir uğraşın günümüzdeki temsilcisi olarak tüm topluma ulaşmayı amaçlayan bir edebiyat şiir ve fikir dergisidir.

Edebiyat sahip olduğu varlığın içerisinde bir fikre sahiptir. Bu fikirle kavurur cümleleri ve ortaya bir dünya mirası ortaya çıkarır. Varlık gösteren dışa vurum bazen bir düz yazı olur bazense bir şiir. Eğer fikir kendisi bir şiirde bulursa her kelimesinde adeta bir rengin onlarca tonuyla karşılaşır insan. Bu anlam zenginliği ise edebiyatı yeşertir, insanın özüne dokunmasını sağlar. Edebiyat, şiir ve fikirlerin insana sağladığı huzuru ve yüceliği fark eden birçok söz ve kalem ustası; ömürlerini bu alanda sarfetmişlerdir. Aynı manevi değeri arayan nice insanın varlığını hoşgörü ve güzellikle karşılayan Dilhâne dergisi bu arayışın karşılığı olarak yeni yazarlar için de bir platform görevi görmektedir.

Öyle ki söz edilen amacın sonucu olarak Dilhâne Dergisi, okuyucularından ve yazı yazarak bir uğraşı ortaya koymak isteyen herkesten yazılarını beklemektedir. Bu yazıları bünyesine katarak diğer insanlara ulaştırarak hem yazarın gelişimini desteklemektedir hem de yazara duygu ve düşüncelerini başka insanlara aktarma olanağı tanımaktadır. Eğer sizlerde yazılarınızı paylaşmak isterseniz ilgili bilgileri dilhane.net adresinde bulabilirsiniz.

Bir fikrin hamurunu edebiyat ve şiir ile yoğururken, toplumdan yazılar alarak bu uğraşa değer katmanın bir başka boyutu daha bulunmaktadır. Hiçbir bir karşılık beklemeksizin edebiyat şiir ve fikre duyulan saygıdan dolayı tüm bu uğraşları yine toplumla paylaşmak. Bu sebeple Dilhâne dergisi insanlara ulaşabilmek için aylık yayınlarını, yapılan söyleşileri, yazıları ve daha birçok yazılı ve görsel ürünü dilhane.net adresinde hiçbir maddi karşılık olmaksızın insanlarla paylaşmaktadır.

Bir yandan değişen dünyaya ayak uyduran bir yandan da sahip olduğu öze günden güne değer katmayı hedefleyen Edebiyat şiir ve fikir dergisi olarak farklı konularda ve çeşitli türdeki ele alımlarıyla edebiyat dünyasında emin adımlarla ilerlemeyi sürdüren Dilhâne dergisi, siz edebiyat aşıklarını da pür heyecanla beklemektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.