24 Mart 2023 , Cuma
Ana SayfaSöyleşilerAhmet Hamdi Köksal ile Hasbihâl

Ahmet Hamdi Köksal ile Hasbihâl

  • 3Dakika
  • 747Kelime

Merhaba Ahmet Bey. Covid-19 ile mücadele sürecinin sonuna yaklaştığımız zamanlardayız inşaallah. Siz dergicilik faaliyetleriyle ilgileniyorsunuz. Bu karantina sürecini verimli bir şekilde geçirebildiniz mi?

Covid-19 hiç beklenmedik bir anda ortaya çıktı ve hepimizi zorlu bir sürecin içerisine soktu. Başımıza ne gelirse Allah’tandır düşüncesi bize ferahlık verse de tedbiri elden bırakmamak yine Allah’ın bizden istediğidir. Bu süreci bir an önce atlatırız inşallah.

Karantina sürecinde kendimizi eve kapattık ve evden yürüttüğümüz tüm işlerimize daha çok zaman ayırma imkanımız oldu. Bizler de bu süreçte elimizden geldiğince daha fazla iş yapmaya çalıştık. İnstagram üzerinden #EvdeHayatVar etiketi ile canlı yayınlar yaptık. Güzel geri dönüşler oldu. Canlı yayın etkinlikleri biz de alışkanlık yaptı ve devamının olacağının müjdesini buradan verelim inşallah.

Bu süreç ruh halimizi nasıl etkiledi? Kalbimize dönebildik mi?

Bu süreçte toplum kendisine virüs bulaşması korkusu ile Sağlık Bakanı Koca’nın günlük paylaştığı istatistikleri takip ettiği bir süreç oldu. Toplum ilk başlarda genel olarak paniklese de, devletimizin bu süreci soğukkanlı ve bir o kadar başarılı yürütmesi sayesinde korkularımız azaldı.

Aslında herhangi bir süreç olmaksızın kalp ülkemize yönelmek bizim asli vazifelerimizden birisi. Ama madem böyle bir süreç oldu biz de bunu en güzel şekilde değerlendirmeliyiz. ‘’Peki bunu yapabildik mi?’’ derseniz, keşke diyebilirim sadece. Sosyal medyada yaşanan yoğunluklar bunun o kadar olmadığını gösteriyor. Yine de öyle olmadığını düşünmek istiyorum.

Online bir dergi olmanın bu süreçte bir avantajı olduğunu düşünüyor musunuz?

Elbette. Biz ilk sayımızdan bu yana dijital olarak devam ettiğimiz için dergi yayınlama aşamasında hiçbir pürüz yaşamadık Allah’a şükür. Basılı yayın yapan çoğu dergi bu süreçte online olarak yayın hayatlarına devam ettiler. Hatta bazı dergiler bundan sonra dijital olarak yayın yapmak istediklerini bile söylüyorlar.

Bu seneki Ramazan için gerçekten diğer Ramazanları arattığını söyleyebiliriz. Yine de Ramazan hep güzel. Siz bu seneki Ramazan için neler söylemek istersiniz?

Cuma zaten hayırlı biz hayırda var mıyız?, her gece kadir, her gelen hızır. Ramazan hep güzel, pide her zaman sıcak…

Bu sene önceki ramazanlara göre içimiz buruktu. ‘’Nerede o eski ramazanlar’’ diyorduk ya, işte bu sene o sözü herkesin kullanabileceği bir ramazan oldu. Kalabalık teravih namazları, akrabaların iftar için toplandığı huzurlu akşamlar, uzayıp giden pide kuyrukları, hanımların her sabah toplanıp okuduğu Kuran-ı Kerim mukabeleleri bu sene olmadı maalesef. Elimizde bulunan nimetlerin kıymetini idrak edememişiz. Rutin hayattır derler. Gerçekten de öyle imiş. Rutine muhtaç kaldık. Allah Teâla bizleri bu musibetten uzak eylesin. Rutin hayatımızı en kısa zamanda tekraren bize nasip eylesin.

Sizce karantina sonrası nasıl bir dönem bizi bekliyor? Bu süreçte aldığımız kararlar ve değişimlerimiz kararlı bir şekilde sürecek mi?

Karantina sonra temkinli bir süreç olacağı kesin. Hayatımıza soktuğumuz ve kolay kolay vazgeçmeyeceğimiz bir alışkanlık kazanadık; temizlilk. Aslında bizler Müslümanlar olarak ‘’temizliğin imandan geldiğine’’ iman etmiş insanlarız ama artık daha dikkatli olacağımız kesin. Aldığımız kararlar ve hayatımızda yaptığımız olumlu değişikliklerin sürmesi bizim gayretimize bağlı. Süreklilik ve başarı istiyorsak pes etmeden gayret etmekle mükellefiz.

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Dünya hayatı üç gün. Dün bitti, bugünü yaşıyoruz, yarın öleceğiz. Bugünün kıymetini bilip hem dünya hem ahiretimiz için çalışmalıyız. Dünümüz ile bugünümüz eşit olursa ziyandayız demektir. Allah Teâla dünümüzü aratmasın, bugünümüzü kendi rızası doğrultusunda yaşamamız konusunda bize yardımcı olsun inşallah.

0
0
0

İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Popüler Yazılar