Sıradaki içerik:

Nizamülmülk ve Nizam-ı Âlem

e
sv

Ağlamak (Gözyaşına Ağıt)

avatar

Dilhâne

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

(Okunma Süresi: 1 dakika)

Çocukluktan öte içimde hasret;
Yok yere gözünü döken bir çocuk.
Haline nispetle halime hayret;
Gözümde bir hayal birkaç yudumcuk.
 
Yanağında ince ince çizgiler,
İçinde yaşlarla, dertli, bahtiyar;
Ses verse uzaktan, tatlı ezgiler,
Yaramı kanatır, dertsiz ihtiyar.
 
Kanadı kırılmış bir kuşum da ben,
Sanki Kafdağı’nda konacağım dal.
Bir denizdeyim ki; hep diken diken,
Varılmaz ufukta, sulardan sandal.
 
Gözsüz, bir toprakta yatanlar gibi,
Çekilmiş çekilmiş hep damarlarım.
Ne acı, gülmekten görünmüş dibi,
Kurumuş kurumuş gözpınarlarım.

Oysa denizde kum, bende bahane,
Gereksiz sorular; neden ve niçin.
Bir siyah noktacık yalnız bir tane,
Yeter, ömür boyu ağlamam için.
 
Dahası, zifiri bir gece kalbim,
Yıldızlardan aşkın derdi, kederi.
Hıçkıra hıçkıra değil mi Rabbim,
Her vakit üstüne kapansam yeri.
 
Bir histen ziyade, garip halimi,
Bilmem ki ne zaman, anlayacağım.
Ruhumun başına, değip elimi,
Bir bilsem ne zaman ağlayacağım.

Ahmed Latif Mahfî

Bir insana erişmenin ve ruhuna dokunmanın en güzel yollarından biridir edebiyat. Kelimelerin birbiriyle olan aşkını anlatır ve bu anlatım sırasında insana dair olgularıyla bizlere dokunur. Dilhâne işte böylesine aziz bir uğraşın günümüzdeki temsilcisi olarak tüm topluma ulaşmayı amaçlayan bir edebiyat şiir ve fikir dergisidir.

Edebiyat sahip olduğu varlığın içerisinde bir fikre sahiptir. Bu fikirle kavurur cümleleri ve ortaya bir dünya mirası ortaya çıkarır. Varlık gösteren dışa vurum bazen bir düz yazı olur bazense bir şiir. Eğer fikir kendisi bir şiirde bulursa her kelimesinde adeta bir rengin onlarca tonuyla karşılaşır insan. Bu anlam zenginliği ise edebiyatı yeşertir, insanın özüne dokunmasını sağlar. Edebiyat, şiir ve fikirlerin insana sağladığı huzuru ve yüceliği fark eden birçok söz ve kalem ustası; ömürlerini bu alanda sarfetmişlerdir. Aynı manevi değeri arayan nice insanın varlığını hoşgörü ve güzellikle karşılayan Dilhâne dergisi bu arayışın karşılığı olarak yeni yazarlar için de bir platform görevi görmektedir.

Öyle ki söz edilen amacın sonucu olarak Dilhâne Dergisi, okuyucularından ve yazı yazarak bir uğraşı ortaya koymak isteyen herkesten yazılarını beklemektedir. Bu yazıları bünyesine katarak diğer insanlara ulaştırarak hem yazarın gelişimini desteklemektedir hem de yazara duygu ve düşüncelerini başka insanlara aktarma olanağı tanımaktadır. Eğer sizlerde yazılarınızı paylaşmak isterseniz ilgili bilgileri dilhane.net adresinde bulabilirsiniz.

Bir fikrin hamurunu edebiyat ve şiir ile yoğururken, toplumdan yazılar alarak bu uğraşa değer katmanın bir başka boyutu daha bulunmaktadır. Hiçbir bir karşılık beklemeksizin edebiyat şiir ve fikre duyulan saygıdan dolayı tüm bu uğraşları yine toplumla paylaşmak. Bu sebeple Dilhâne dergisi insanlara ulaşabilmek için aylık yayınlarını, yapılan söyleşileri, yazıları ve daha birçok yazılı ve görsel ürünü dilhane.net adresinde hiçbir maddi karşılık olmaksızın insanlarla paylaşmaktadır.

Bir yandan değişen dünyaya ayak uyduran bir yandan da sahip olduğu öze günden güne değer katmayı hedefleyen Edebiyat şiir ve fikir dergisi olarak farklı konularda ve çeşitli türdeki ele alımlarıyla edebiyat dünyasında emin adımlarla ilerlemeyi sürdüren Dilhâne dergisi, siz edebiyat aşıklarını da pür heyecanla beklemektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.