Yazarlarla Söyleşi / Durmuş Ali Ertaş

2

Nasıl gidiyor?

Modern hayatın kendine beni çekmesi  ile kendi planlarım, yönelişlerim arasında hayat su misali gelip geçiyor. Hayatımdaki  sayfaları temiz kılmak ve o sayfalara güzel bir şeyler yazmak için çaba gösteren bir kul olarak gidiyor şükürler olsun.

Şu sıralar ne okuyorsun?

Şu sıralar  ‘’İsmail Hakkı Uzunçarşılı’nın Osmanlı Tarihi’’ adlı kitabı üzerinde araştırmalar yapıyor ve ‘’Taha Kılınç’ın Yeryüzü Mektupları Şam Kitabı ve Ortadoğu’dan Notlar’’ adlı eserleri okuyorum. Aslında aynı zaman diliminde tek bir kitap okumamaya gayret gösteririm. Neyi öğrenmek ve okumak istiyorsam o yöne dair kitapları birleştirerek okurum. Böylece geniş bir yelpaze ile öğrenmiş oluyorum.

Öykü mü roman mı?

Bu aslında zor bir soru. Birbirine benzer ve farklı yönleri var lakin keskin çizgilerle ayırmak iki türe de saygısızlık olur. Çünkü yazarı okumak ile öykü veya romanı okumak arasında ince bir çizgi var. Genelde öykü ve romanda anlatılanlar ile yazar iç içe geçmiştir. Zaten de böyle olması gerekiyor. Yazar dışarıdan seyretmemeli, içinde olmalıdır. O zaman biz kendimize şu soruyu soralım edebi tür mü okumayı seviyoruz yoksa anlatılanları mı?

Şair mi şiir mi?

Şiiri seçerdim. Çünkü şairi okumak şiiri okumaktan daha zor bir şeydir. Şairi okumak, onun hayatını , yaşayışını, fikirlerini ve benzeri unsurları bilmenizi gerektirir ama bir şiiri tanımasanız bile o sizinle samimi duygular içerisinde olacaktır. Çünkü şiirin tabiatında bu var.  Yeni bir dünyanın kapısını aralamak, yeni okyanuslara ise yelken…

Kalem mi klavye mi?

Hissiyat kurduğum canlı veya cansız varlıklar benim için değerlidir lakin samimiyet kurabildiklerim ile daha içten bir halim olur. Bu kişilik olarak en sevdiğim özelliklerimden bir tanesi. O yüzden kalem.

Öfke mi daha güçlü bir duygu yoksa sevgi mi?

Kapital duygulara kapılmadan hayatı bilmek, olmak ve kılmak gerek. Hem insanın tabiatında hem dinimiz İslam’ın tabiatında öfkeye yer yoktur. Bu gelenek ve göreneklerimize hatta atasözlerimize yansımıştır. O yüzden her daim sevginin tarafında olmaya gayret ediyor ve inşallah başarabiliyorumdur.

“Düzen” hakkında ne söylemek istersin?

Düzenden çok insanın iç dünyası ile ilgili bir şeyler söylemek isterim. Uzun yıllardır tartıştığımız  mesele bu maalesef. Düzenin, insana medeniyeti inşa edeceğinden söz ediliyor öyle anlaşılıyor ama tam tersi insan, içinde bir umman barındırır çünkü gönlü vardır. Kendine ait öz değerleri ile bir düzen oluşturur. Kısacası insan, iç dünyasını düzene koysa, benliğini hatırlasa dünya düzene girecektir . Buna inanıyorum.

Takıntıların var mıdır?

İlki kitaplarımı başkaları ile paylaşamamak. Arkadaşlarım çoğu zaman kitaplarımı okuyup geri getireceklerini söylerler lakin yine de onlarla paylaşamam. Bu isteklerine devam ettikleri taktirde onlara istedikleri kitabı alır ve hediye ederim 😊  Diğeri ise kalem. Lise yıllarımda kur farkı ve gümrük vergilerinden dolayı Hong Kong ve Tokyo’dan birçok kez kalem siparişi verdiğim olmuştur. 😊

Hiç unutmuyorum bir keresinde yine bir kalem siparişi verdim. Kalemim geldi ve içinden bir mektup çıktı. Çok şaşırdım. Daha önce böyle bir olay ile karşılaşmamıştım. Mektubu açtım, iki metin vardı. Biri İngilizce diğeri ise Japonca yazılmış fakat İngilizce’ye hakim olmadığım ve Japonca bilmediğim için pek bir anlam veremedim. Sonra bir şekilde Türkçe’ye çevirip okudum. Unutamayacağım mükemmel bir söz yazıyordu.

‘’İki arkadaş kalem ve kelime. Onlar, kalbin tercümanıdırlar. Unutma! Ne yazmak istiyorsan onları dinle eminim sana söylemek istedikleri birçok şey var. Yeter ki seslerini duymak iste.’’

Ne biriktiriyorsun?

İlk olarak kulluk bilincini fikriyatımda, düşüncemde, eylemlerimde, sözlerimde kısacası hayatın sirayet ettiği her yerde o bilinç hazinesini  biriktirmeye çalışıyorum. Zaten o bilinci biriktirdikten sonra biriktirmek istediğin diğer şeyler arkasından geliyor.  Diğer yönden dost hanemde güzel insanları biriktirmek ayrı bir mutluluk ve kıvanç benim için.

Birilerine selam göndersen?

Bu fakiri, gönlüne alan herkese selam olsun 😊

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz