Cuma, Temmuz 19, 2019
Dilhane > Editörden > Şiirlere Konu Olan Tarihi Yapılar

Şiirlere Konu Olan Tarihi Yapılar

İstanbul başlı başına metropol bir şehirken, yüzyıllar öncesinden yapılan tarihi yapılar ve bir çok ünlü şairimizin, şiirlerinde başyapıt olarak ele alınmıştır. Bu tarihi yapılar, yıllardır hem İstanbul şehrindeki insanların, hem de dışarıdan gezmeye gelen turistlerin ilgi odağı halindedir. Güzellikleri ve mimarı yapıları ile göz dolduran bu yapılar, şiirlere konu olmuş tarihi yapılardır. Bu şiirlerin sadece içeriğinde bahsedilmekle kalmayıp, sadece onlara özgü şiirler de yazılmıştır. Tarihçeleri, dayanıklılıkları ve yıllar sonra bile bozulmayan mimarileri sayesinde İstanbul’un en önemli simgelerindendir. Galata Kulesi, Kız Kulesi, Sultan Ahmet Camii, Dolmabahçe Sarayı, Rumeli Hisarı, ve daha niceleri…

  • Galata Kulesi

İstanbul’un en değerli ve en önemli simgelerinden birisidir. Galata Kulesi’ninbulunduğu konum ve çevresi itibariyle turistler, fotoğrafçılar, gezginler ve yerel halk tarafından fazlasıyla tercih edilmektedir. Şehrin kalbinde yer alan ve aktif olarak içerisinde girilip, İstanbul’un manzarasını seyretmek ve resimlemek isteyenler için harika bir yapı. Bu tarihi yapı için bir çok farklı ünlü şairler yıllarca şiirler yazmışlardır. Tarihi yapısı gereğiyle devasa olan bu kule, İstanbul’un en eski ve muhteşem kulesidir. Hakkında bir çok şiir ve söylentiler vardır. Bunlardan halk arasında en yaygın ve bilindik olanı ise “ Galata Kulesine ilk kiminle çıkarsan, onunla evlenirsin.” Cümlesidir. Bu şehire dışarıdan geldiyseniz, İstanbul’daki tarihi yapıları gezerken ilk durağınız burası olmalıdır.

  • Kız Kulesi

Boğazın kalbi, incisi ve herşeyi. Kız Kulesi İstanbul’un eski tarihi yapıları listesinin en başlarında yer almasına ve geçen onca yıla rağmen hala daha mimarı yapısını korumaktadır. Boğazın en güzel yerinde konumlandırılması ve 360 derece manzarası ile ziyaretçilerine harika bir deneyim sunar. Yıllardır İstanbul hakkında şiirler, yazılar yazan kişilerin, öncelikli olarak ele aldığı bu yapı, yılda milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilir. Kendine has fazlasıyla hikayeleri, şiirleri ve yazıları vardır. Her birisi birbirinden farklı olarak aşk, özlem, hasret ve ayrılık konularını ele alır.

  • Sultan Ahmet Camii

Adeta bir başyapıt olarak nitelendirebileceğimiz, mimarisi ve işlemeleri ile nefes kesen bu tarihi yapı, 17. Yüzyılların başlarında 1. Ahmet tarafından inşasına başlanmıştır. Camii’nin tasarımını yapan Sedefkar Mehmet Ağa, Mimar Sinan’ın bizzat öğrencisidir. Sadece İstanbul içerisindeki halkın ve turistlerin dikkatini çekmekle kalmayıp, tüm dünya üzerindeki en güzel mimariye sahip Camii’ler arasında listesinin en başlarında yer almaktadır. İstanbul’daki Müslümanlık dininin en büyük sembolü olan bu camii, tüm yüzyıllarda farklı farklı şairler tarafından defalarca kaleme alınmıştır. Hakkında yazılı bir çok şiir vardır.

  • Dolmabahçe Sarayı

İstanbul’un incisi olan boğazda yer alan ve konumu sebebiyle tüm boğazı seyredebileceğiniz eşi olmayan muhteşem bir yapı. 1839’lu yıllarda Osmanlı devleti zamanlarında ve o zamanın Sultanı olan, Abdülmecit tarafından Balyan Ailesi’ne yapılmıştır. Birbirinden farklı ve özel oymaları, dayanıklı mimarisi, göz alıcı tabloları ile günümüze kadar yapılmış en özel ve nadide yapılardan birisidir. 1927 ile 1938 Yılları arasında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından da kullanılmıştır. Osmanlı dönemi sonrasında kaleme alınmaya başlanmıştır. 1984 yılından sonra ise artık müze ve saray olarak ziyaretçilerini kabul etmeye başlamıştır. Günümüzde dahi fazlasıyla üzerine yazılar yazılar, şiirler ve hikayeler yazılmaktadır. Böylesine büyük ve bir o kadar da göz alıcı olan bu yapı, uzun yıllardır dayanıklı bir şekilde ziyaret almaktadır. Fotoğrafçıların, gezginlerin ve turistlerin oldukça tercih ettiği tarihi yapı konumundadır.

  • Rumeli Hisarı

Fatih Sultan Mehmet tarafından 1452 yıllarında yapılan bu tarihi yapı, günümüzde yerli halk tarafından “Boğazkesen” olarak da bilinmektedir. İstanbul kentinin, doğal güzellikleri ve göz alıcı sahilleri ile dolup taşan Sarıyer ilçesine bağlıdır. Anlaşıldığı üzere halk arasında “Boğazkesen” ismiyle bilinen Rumeli Hisarı, boğazın tam eşiğinde, tüm Asya yakasını karşısına alan muhteşem bir manzarası vardır. İnşasının bitiminden asırlar geçmesi ve en eski yapılardan birisi olması sebebiyle de, bir çok ünlü şair tarafından kaleme alınmıştır. Savaş zamanlarındaki konumu, daha sonra günümüzde dahi hala bozulmayan mimarisiyle bir çok şairin şiirlerinde tercih ettiği konuların en başında yer bulmaktadır. Sadece kendisine özel yazılan şiirlerin sayısı 250’yi geçik diye biliniyor. Fakat savaş zamanları, haberleşme ve teknolojinin gelişmemiş olduğu zamanlarda yazılan yazılar, kaleme dökülen kaybolup giden şiirler de olmuştur.

1 thought on “Şiirlere Konu Olan Tarihi Yapılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir