Cuma, Şubat 21, 2020
Dilhâne > Sizden Gelenler > Dünümüz Belki Mihenk Taşımız

Dünümüz Belki Mihenk Taşımız

Unutmanın hastalık olduğunu düşündüğümüz gibi buna mukabil bir nimet olduğuna da inanmamız gerekir. Kasıtsız yere yaptığımız fiillerimiz kötü neticelendiğinde hiç unutmadan durabilir miyiz? Peki ya tasarlayıp yaptıklarımızda, günbegün devam edip bir gün bıraktığımızda hâlâ hatırlamaya devam mı edeceğiz? Zihni geçmişte yaptığımız yanlışlar ile meşgul etmemiz bizlere ne denli berbat bir insan olduğumuzdan başka bir fikre ulaşmamızı sağlamaz.

Şimdiye kadar bahsedilenler bizim kabahatlerimiz, yukarıdaki satırları okurken aklınıza büyük yanlışlar yapmadığınız gelebilir haklısınız elbet

Ama size sizin yaptıklarınızdan misliyle daha feci kötülükler yapılmış olabilir. Buyurun düşünün… Elem denizine düştüğünüzü görür gibiyim. Unutmak işte burada sahneye çıkıyor. Hayattan zevk almak ve mutlu kalabilmenin şartını unutabilmeye bağlayabiliriz. Hikâyemizin beyaz sayfalarına unutarak geçer ancak o zaman kalemimizi kıpırdatabiliriz. Önceki kararmış sayfalarımızı açtıkça beyaz sayfalarımızda kasvetli hâlimizin menfi tesiri görülür. Eskilerin deyişi ile “hâl sirayet eder.”

Unutmanın neden önemli olduğuna ve niçin unuttuğumuza iki farklı zaviyeden baktıktan sonra neleri neden unutmamamız gerektiğine de kısaca değinmek istiyorum.

İnsan niçin unutur? Çeşitli travmalar belki ihtiyarlık belki de adını bile duymadığımız teşhisler, ilmin adamı değilsek bu mevzulara girmememiz icab eder fakat hadisenin insani kısmı tam da bizleri ilgilendiriyor. Yaşadığımız güzellikler maneviyatımızın mihenk taşlarıdır. Yani bizler hoş sadâları, zarif anıları, şehirlerimizin mâzilerini ve sevdiğimiz her ne varsa onlardan kalanları unutamayız.

Diyor ya usta şair

“Avazeyi bu âleme davut gibi sal

bâki kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş…”

Eğer Bâki merhumun bu şiirindeki muradını anlayabilirsek insan niçin unuturun değil ama insan niçin unutmamalıdır yahut unutulmamalıdır sorusunun en isabetli cevabını almış oluruz.

Burak Yılmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir